Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Ztohoven vlítli Babišovi na řepkové pole u Roudnice. Křovinořezy vysekaly legendu z počítačové hry

25. 05. 2021

Zdroj fota: Oficiální Facebook Ztohoven

Litoměřicko – Předlohou jim byla počítačová hra a postava Pacmana. Skupina Zhotoven o sobě dala vědět vysekáním postavy z počítačové hry v řepkovém poli pod Řípem. Škoda na majetku firmy patřícího pod skupinu Agrofert je podle policejního vyjádření odhadnuta 350 000 korun, posekáno bylo sedm hektarů plochy. Ústy svého mluvčího Karla Hanzelky takový útok společnost odsoudila.

K činu se přihlásila skupina Zhotoven, která se proslavila řadou kontroverzních akcí. V září 2015 se terčem jejich akce stala vlajka prezidenta republiky. Místo ní vyvěsili na Pražským hradem červené trenýrky, které měli symbolizovat nesouhlas s politikou Miloše Zemana.

I teď je jejich počínání s politickým podtextem. „Pacman v krajině vyžírá jednotlivé složky ekosystému a zanechává za sebou monokulturní toxickou poušť,“ uvedla skupina v prohlášení. „Pacman ve společenském životě likviduje kulturu, individuální svobody, diverzitu podnikatelského prostředí a schopnost bez zásahu centrálního plánovače řešit krizové situace,“ píše se na webu skupiny.

Policie ověřuje, zda je pravdou, že je za činem umělecká skupina. Ta se k činu přihlásila prostřednictvím médií. „Údajný pachatel tohoto činu se mediálně přihlásil. My v současné době budeme prověřovat, zda se to zakládá na pravdě, či nikoliv,“ řekla dnes ČTK mluvčí policie Veronika Hyšplerová. „Případ vyšetřujeme pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci,“ uvedla Hyšplerová.

Vyjádření Agrofertu

Své stanovisko přidala ústy svého mluvčího skupina Agrofert. „Nechci komentovat motiv tvůrců, je ale zarážející, kam až jsou někteří lidé schopni zajít. Jednoznačně se dopustili trestného činu, při kterém došlo k poškození cizího majetku se škodou v řádu statisíců korun,“ uvedl pro ČTK mluvčí Agrofertu.

Zdroj fota: Oficiální profil Ztohoven

Autor: Jiří Šlaj