Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Zrození ďábla: Před 88 lety přišlo na svět GESTAPO. Co napáchalo v Ústí nad Labem?

27. 04. 2021

zdroj fota: koláž autora (Muzeum města Ústí nad Labem)

Ústí nad Labem – Název organizace působí dodnes poněkud strašidelně. Gestapo mělo v dobách své největší slávy velkou moc a vliv. Nechvalně proslulá tajná policie měla za úkol náročné operace a likvidování protivníků, které mohli ohrozit nacistický režim. Vznikla 26. dubna roku 1933. Tentýž rok, kdy se vlády v Německu ujal Adolf Hitler. V Ústí nad Labem se příslušníci organizace zaměřovali na pronásledování českého trampského hnutí a likvidování židovských obyvatel.

Geheime Staatspolizei neboli státní tajná policie byla založena Hermannem Göringem. Za jejího předchůdce lze pokládat pruskou státní policii. V jejím repertoáru nechybělo vyhledávání a likvidace osob, které by mohli ohrozit fungování nacistického Německa. Konec Gestapa je spjatý s koncem bojů v Evropě, 8. května de fakto zaniká a je prohlášeno za zločineckou organizaci. Její otec zakladatel spáchal sebevraždu rok po válce.

Občané druhé kategorie

Ještě, než naplno vypukla druhá světová válka, soustředili se příslušníci Gestapa na národnostní a rasová perzekuce. Snažili se českým občanům co nejvíce znepříjemnit jejich život. Podle historických pramenů žilo za okupace v Ústí nad Labem přibližně dva tisíce Čechů s velmi nerovnoprávným postavením. To se týkalo převážně přístupu ke vzdělání. Jejich postavení bylo vnímáno podřadně. V roce 1938 bylo zrušeno české školství. České děti mohly navštěvovat pouze německé obecné a měšťanské školy, případně se vyučit řemeslu.

Kulturní přeměna

Že to myslí německá strana s likvidací českého národa vážně, k tomu často sloužily operace a tajné akce Gestapa. V počátcích zřízení Protektorátu Čechy a Morava bylo nevhodné se na veřejnosti bavit česky. Mezi další restrikce patřilo zrušení českých spolků, zavírány byly provozovny českých živnostníků. Cílem bylo narušit českou kulturní pospolitost a zničit odkaz tradic národa. V den slunovratu 21. června 1941 padl za oběť nacistů pomník husitské bitvy Na běhání.

ČTĚTE TAKÉ
Ústí se zapojí do mezinárodní akce Stolpersteine. Uctí tím památku ústeckých deportovaných Židů

Gestapo ve spolupráci s četnictvem a oddíly Hitlerovy mládeže pronásledovalo české trampské hnutí, které jim přišlo málo německé.

Židé jako lovná zvěř

Vzhledem k oficiální politice nenávisti režimu vůči Židům se stejné měřítko uplatňovalo i v Ústí nad Labem. Tušení velkého průšvihu využily bohaté rodiny k emigraci ještě před vstupem armády na území města. Nejznámější jsou příběhy rodiny Petschků a Weinmannů, které prodaly pod cenu svůj majetek Živnobance a emigrovaly do Velké Británie a později USA.

Nenávist Adolfa Hitlera vůči Židům ještě umocňovala jejich movitost, která byla trnem v oku společnosti. Faktický vládce země nastolil systém nulové tolerance a zahájil jednu z největších katastrof v dějinách lidstva. V polovině listopadu roku 1938 NSDAP organizovala protižidovské demonstrace, při nichž docházelo k rozbíjení výloh židovských obchodů.

Internační tábory, synagoga jako veřejné záchodky

Poslední den roku 1938 nacisté vypálili synagogu v Malé hradební, aby po válce česká správa města umístila do základů synagogy veřejné záchodky. Utrpení židovské menšiny v Ústí nad Labem pokračovalo soustředěnou koncentrací a deportováním do internačních a později vyhlazovacích táborů. K tomu v letech 1941 – 1942 sloužil tábor v Krásném Lese, kde už v tu dobu byl zbytek ústeckých židů. Odtud byli internovaní do vyhlazovacích táborů na území Polska.

Autor: