Dnes

  • Neděle 28. listopadu 2021
  • Svátek má René

Zoo prožívá klinickou smrt. Petr Fejk vedení města nevoní, lidé žádají nápravu!

16. 06. 2021

zdroj fota: pixabay.com

Ústí n. L. – Nepochopitelné, absurdní a trapné. Těmito přídomky nejčastěji reagovali občané města Ústí nad Labem na volbu nového ředitele ústecké zoo. Podle papírových předpokladů se měl stát novým hybatelem změn Petr Fejk, který je kapacita v oboru. Radní města vyhodnotili situaci jinak, do funkce jmenovali Ilonu Pšenkovou. Občané města s tím v drtivé většině nesouhlasí.

Promarněná příležitost dát ústecké zoologické zahradě umělé dýchání a po letech jí nasměrovat mezi srovnatelné organizace v Čechách. Taková myšlenka se objevovala na sociálních sítích nejčastěji. Po volbě ředitele je vše jinak, lidé ve městě jsou opět zklamáni z toho, jak vedení města naložilo s nabízenou šancí.

„Sehraná tragikomická fraška s prvky absurdní hry o transparentním výběrovém řízení na ředitele ZOO by vlastně otrlé Ústečany ani neměla šokovat,“ napsal na svůj facebookový profil zastupitel Neštěmic Jan Tříska.

S nápadem na petici přišla na Facebooku Jana Schnebergerová. „Je vůbec nějaká možnost, jak by se dalo docílit nového výběrového řízení? Třeba petice, nebo tak něco, co by mohl udělat každý z nás? Tohle nám přeci nemůže byt jedno. Nemůže jim vždy všechno projit, a už vůbec ne taková fraška! Plivnutí do tváře nejen Ústečanům, zoologické zahradě, ale hlavně pana Fejka!“

Zrušené „výběrko“

Ještě před volbou byla opakovaně prezentována snaha o maximální transparentnost. To byla mantra, kterou vedení města vypustilo do éteru při volbě postu ředitele zoo. Jenže právě to se nepodařilo naplnit a volba vzbudila stíny pochybnosti. V prvé řadě se jedná o zrušení výběrového řízení. Město skrze své oficiální stránky informovalo, že se distancuje od průběhu a výsledku výběrového řízení, které pravděpodobně neproběhlo podle pravidel. V něm vyhrál Petr Fejk. „Bohužel se objevilo podezření, že výběrové řízení neproběhlo podle pravidel. Část odborníků přizvaných do výběrové komise se na vítězi domluvila předem, aniž by viděla obě koncepce. Proto rada s rozhodnutím komise nesouhlasila a jmenovala ředitelkou Ilonu Pšenkovou,“ vysvětlil na webu města primátor Petr Nedvědický.

ČTĚTE TAKÉ
Cestování časem: revoluční rok 1848 smetl poddanství. Do města přišly nové elity, šlechta utřela nos

Jan Tříska vidí hlavní důvod zvolení v bezbřehé loajálnosti. „Vítězí kandidát, jehož jedinou kvalifikací a kompetencí pro výkon funkce bude loajalita až za hrob těm, kteří ho do funkce dosadili. Kruh se uzavírá, vítězí opět osobní prospěch, ke změně nedochází, ústečtí psi štěkají a karavana táhne dál,“ okomentoval dění Tříska.

Odskákal to Fejk

Pochybnosti o řádnosti výběrového řízení automaticky odnesl druhý kandidát. Nové vyhlášeno nebylo. Ovlivňoval snad Petr Fejk výběrové řízení ve svůj prospěch?

Další problém tkví v tom, že i podle příspěvků na portálu města se většina diskutujících stavěla na stranu Petra Fejka. Řada lidí ve svých příspěvcích oceňovala jeho erudici, manažerské schopnosti a úspěchy v minulosti. Jeho koncept spočívající na důstojnějším chovu zvířat ve lidem zamlouval více než betonové výběhy pro exotická zvířata.

Děti by se prý rádi chodili koukat na slona, ale bude i slon rád ve svém prostředí?

Své zastánce našel Petr Fejk i mezi odbornou veřejností. Jeden příspěvek za všechny od Přemysla Rabase, který napsal na podporu Petra Fejka komentář, který umístil na blog na Akutálně.cz. Autor vede jednu z nejprestižnějších zoo v ČR ve Dvoře Králové.

Ústí dostalo velkou šanci

„Jde o velmi moderní trend, který prosazují ty nejznámnější zahrady světa. Na příklady se můžete se podívat do zoo Boras či Kolmarden ve Švédsku, zoo Doue la Fontaine ve Francii, Apenheul zoo v Holansku, nebo navštívit North Carolina, Phoenix či Dalas v USA, případně zahrady v Thajsku, Japonsku, Číně. Tam všude a v mnoha dalších zahradách předvádějí návštěvníkům zvířata tak, jak to chce udělat Petr Fejk v Ústí. Tedy přesně tak, jak někteří překvapivě tvrdí, že to nelze realizovat,“ napsal odborník Rabas.

I přes jeho slova chvály a souhlas s koncepcí Petra Fejka se v Ústí rozhodli jít jiným směrem. „Obrazně řečeno může mít Ústí za prostředky, které běžně stačí na typizovaný řadový domek od místního projektanta, vilu od Kaplického. Tu příležitost nikdy nemělo a pokud ji nevyužije, pak silně pochybuji, že podobně velkorysou nabídku někdy v budoucnu dostane,“ uzavřel svůj komentář.

Autor: Jiří Šlaj