Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Zmizí mostecký Chánov? Otázka stavby čunkodomků burcuje místní k aktivitě. Vytasili se s peticí!

15. 11. 2020

redakce

Most – Republikově proslulá sociálně vyloučená lokalita se opět stala středem pozornosti. Potíže se zničeným sídlištěm neberou konce. Místní radnice už před časem nechala zbořit tři panelové domy, které byly vybydlené. A přišla s řešením, které mělo situaci zlepšit. Proti jsou ale místní obyvatelé. Postavili se proti stavbě modulového bydlení, se záměrem města Most nesouhlasí a sbírají podpisy pod petiční výzvu.

Sídliště se nachází asi dva kilometry od Mostu na návrší západně nad osadou Chanov. Dlouho bylo nejznámějším romským ghettem v České republice a synonymem sociálně vyloučené lokality, kde místo zasklených oken je díra a na střeše roste vegetace. Myšlenka na vznik Chánova je stará už od roku 1971. Tehdy se řešilo, kam se přestěhují obyvatelé, se kterými byli za minulého režimu problémy. Lokalita tak měla být oddělena a izolována od města. O čtyři roky později už se počítalo pouze s romskou klientelou.

V nynější době chce radnice Mostu problém vyřešit pomocí modulového bydlení, jak to před několika lety učinil tehdejší starosta Vsetína Jiří Čunek. Podle něj se forma bydlení pojmenovala jako čunkodomky. Proti tomuto záměru se postavil v čele petice Ján Chromý. V textu uveřejněné výzvy se píše: My obyvatelé sídliště Chánova si jsme plně vědomi toho, že je třeba problém ve vyloučených lokalitách na území města Mostu řešit, ale tím, že se budou na okrajích měst vytvářet plechové kontejnerové osady, se problém nevyřeší a jenom se přesune tam, kde na problém nebude vidět.“

Inspirace na Vsetínsku

Vedení města Most už nechtělo nadále investovat finanční prostředky do oprav zdemolovaných objektů. Demolice jednoho objektu přišla na necelé dva miliony a to zatěžuje městskou pokladnu. Primátor Jan Paparega si udělal služební cestu a jel se inspirovat na Vsetínsko, kde systém kontejnerového bydlení funguje řadu let. „Protože se tento systém jeví jako efektivní, v Poschlé totiž téměř neexistují dluhy, budeme se zabývat jeho zavedením i v Chanově,“ uvedl v článku pro městský zpravodaj primátor Paparega.

Šance pro mladé

O tom ale nechtějí slyšet chánovští Romové. Místní obyvatelé, především mladá generace, se na ničení sídliště nepodílela a podle Jána Chromého by měla dostat šanci. Navíc chtějí přiložit ruku k dílu a sami se podílet na opravách zničených panelových domů. „Žádáme magistrát, aby nehospodárnou investici do plechových kontejnerů ještě jednou přehodnotil. Měl by zvážit, zdali by nebylo lepší a pro ostatní města inspirativní řešení dát šanci mladým obyvatelům sídliště Chánova podílet se na opravách bytů v bloku 6, 10 a části bloku 5,“ navrhoval řešení autor petice proti stavbě modulového bydlení. Po sesbírání hlasů chce petiční výbor odevzdat výzvu vedení města. O osudu sídliště se bude rozhodovat v následujících měsících.

Autor: