Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Zlatý padák. Šestice z vedení Krajské zdravotní se rozhodla pořádně si vylepšit bankovní konta

29. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora

Ústí n. L. – S politickou změnou ve vedení Ústeckého kraje došlo i k personálním úpravám v kolosu jménem Krajská zdravotní. Ta sdružuje pětici nemocnic v Děčíně, Mostě, Chomutově, Teplicích a Ústí nad Labem. S odchodem z pozic se rozhodlo minulé vedení společnosti odměnit částkou šesti milionů korun, která se rozdělila mezi šest lidí. Jestli oprávněně, to teď prověřuje právní oddělení.

S informací přišla den před Štědrým večerem Mladá fronta Dnes. Načasování vyplacení odměn vypadá, že k někomu přišel Ježíšek o jeden den dříve než u běžných občanů. Navíc v situaci, kdy se kraj snaží omezit výdaje a byl nucen si vzít úvěr 1,5 miliardy.

O peníze se v Krajské zdravotní podělil předseda představenstva Jiří Novák (KSČM) a na své si přišel i odvolaný ředitel Petr Fiala (ODS).

Prověření

Nový předseda představenstva Jindřich Zetek, který vede současně i nemocnici v Žatci, nechává celou záležitost prověřit. Pokud se ukáže, že si manažeři Krajské zdravotní rozdělovali prémie neoprávněně, budou muset peníze vrátit zpět. „V případě, že zjistíme, že odměny byly vyplaceny bez protiplnění, budeme je chtít zpět,“ řekl pro MF Dnes Zetek.

Podivné vyplacení odměn komentoval i nový radní pro zdravotnictví Radim Laibl z ANO. Ten uvedl, že pokud si bývalé vedení rozdělovalo odměny za převod litoměřické nemocnice pod hlavičku Krajské zdravotní, tak celá operace ještě nebyla dokončena. Zádrhelem v převodu nemocnice v Litoměřicích bylo vyřešení navrácení dotací, které visely ve vzduchu. Pokud se vše dotáhne do zdárného konce, mělo by zdravotnické zařízení přejít pod Krajskou zdravotní 1. dubna.

Snad to vyjde

O to se zasadil na půdě Poslanecké sněmovny litoměřický místostarosta Karel Krejza. Společně se Zbyňkem Stanjurou předložili pozměňovací návrh číslo 567 Sněmovního tisku o rozpočtových pravidlech. V polovině září byl projednán na půdě Poslanecké sněmovny ve druhém čtení. „My jsme tu žádost zdůvodnili potřebou upravit zákon tak, aby Městská nemocnice v Litoměřicích mohla přejít na kraj a současně byly zachovány dotační tituly, které nemocnice inkasovala v průběhu své činnosti,“ uvedl v rozpravě předseda poslaneckého klubu ODS Stanjura. V portfoliu Krajské zdravotní přibude i Lužická nemocnice v Rumburku a výhledově i žatecká nemocnice. Dohromady by společnost sdružovala osm nemocnic v Ústeckém kraji.

 

Autor: