Dnes

  • Neděle 16. května 2021
  • Svátek má Přemysl

Zemětřesení v Krajské zdravotní: Exministr Vojtěch předsedou. „Překvapivá situace i pro mě,“ tvrdí

11. 03. 2021

redakce

Ve středu 10. března byl na zasedání krajské rady z funkce předsedy představenstva Krajské zdravotní odvolán Jindřich Zetek. Důvodem jeho odvolání měla být neshoda s krajem ve vizích vedení krajských nemocnic. Jeho nástupcem se dnes stal bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který byl členem představenstva od listopadu minulého roku.

Změny se konaly ale nejen v představenstvu, ale i ve vedení nemocnice. Ředitel Krajské zdravotní, Aleš Chodacki, byl na včerejším zasedání rovněž z funkce odvolán. Důvody jsou nejasné. Podle náměstka hejtmana stála v cestě obrovská vytíženost pana doktora. Podle serveru HlídacíPes.org mělo k Chodackého odvolání vést odhalení smluv pro poradkyni hejtmana Schillera Vlaďku Marshallovou. Krajská zdravotní jí podle webu měla zaplatit 500 tisíc korun, což se představenstvu v čele se Zetkem nelíbilo. Hejtman tuto verzi nicméně pro HlídacíhoPsa odmítl.

Adam Vojtěch se tedy stal poměrně překotně předsedou představenstva Krajské zdravotní. Jaké jsou jeho vize a plány pro síť nemocnic nám prozradil v krátkém telefonickém rozhovoru. 

Předchozí předseda, pan Zetek, byl údajně odvolán údajně na základě rozdílné vize, jaká je tedy Vaše vize vedení?

Je třeba říci, že já jsem do představenstva šel na popud pana Schillera, abych pomohl na základě svých předchozích zkušeností ministra zdravotnictví. To, že se situace takto vyvinula je i pro mě do jisté míry překvapující. Na druhou stranu,  jsem na této pozici díky svým dalším svým kolegům, kteří mě do nové pozice nominovali, proto jsem se toho rád ujal. Budeme s kolegy dávat dohromady samozřejmě otázky, které jsou momentálně nejzásadnější. Týkají hlavně koronaviru a jeho zásahu do chodu nemocnice, očkování a připravení žádostí o dotace z Evropských fondů, což vnímám jako naprosto zásadní. Z fondu bychom čerpali prostředky na plánované investice v rámci Masarykovy nemocnice i nemocnice Děčín a Chomutov, kde jsou plánované nové urgentní příjmy a operační sály. To teď bude naprostá priorita, protože to nemocnice potřebují.

Je zde něco, co byste v rámci působení pana Zetka rád zachoval, změnil?

My jsme v zásadě měli shodný názor, takže určitě témata cíle efektivity a výnosu společnosti z úhrad zdravotních pojišťoven bych chtě nadále probírat. Máme určitý finanční plán, na který i já budu nadále apelovat. 

Chcete nějakým způsobem změnit finanční toky? 

ČTĚTE TAKÉ
Zlatý padák. Šestice z vedení Krajské zdravotní se rozhodla pořádně si vylepšit bankovní konta

Mám pocit, že v minulosti pro bývalé vedení nebyl nijak zásadní aspekt toho, aby si ta společnost na sebe vydělala a získané peníze investovala do rozvoje nemocnic. To je něco, co bychom chtěli změnit. Máme nový systém úhrad péče, který jde vstříc malým nemocnicím. Momentálně je situace náročná, provádějí se jen ty nejnutnější služby, tudíž budeme nějakou dobu omezeni vývojem současné situace. Tím  budeme závislí i na rozhodnutí ministerstva a vydání kompenzační vyhlášky. Ta situace aktuálně opravdu není “normální”, má obrovský finanční dopad. 

Měl jste se stát velvyslancem ve Finsku, je to stále v řešení?

To je věc, která byla mediálně otevřena a já jasně řekl, že dokončím svůj poslanecký mandát, což chci dodržet. Co se týče mé práce předsedy představenstva, chci odvádět tu nejlepší práci, kterou dovedu. Mým úkolem je tedy společnost uklidnit a semknout, co bude v budoucnu, je v tuto chvíli otevřeno.

 

Autor: