Dnes

  • Středa 29. června 2022
  • Svátek má Petr a Pavel

Zeman se tetelí hradě. „Co by na to řekl Masaryk?“ ptal se v den státního svátku Karel Krejza

29. 10. 2020

Ústecko – Každý po svém, ale všichni do jednoho. Politici v Ústeckém kraji se odkazují v den výročí vzniku samostatného Československého státu na dlouhou tradici státnosti a na významné postavy z českých dějin. Není překvapením, že nejčastěji skloňují jméno Tomáše G. Masaryka či Edvarda Beneše, kteří hráli významnou úlohu v dějinách 20. století. Naseustecko.cz vybralo zajímavé glosy či příspěvky zástupců občanů z různých stran.

Svou oslavu na Pražském hradě po nátlaku zrušil prezident Miloš Zeman, stejně jsou na tom i ostatní kouty České republiky. V místním hnutí ANO v Litoměřicích na to šly zobrazením historického dokumentu. Otiskly vydání Lidových novin ze dne vyhlášení republiky i s dobovým prohlášením Národního výboru. Výňatek z textu končí nadčasovým prohlášením, že jako člen svobodného státu pamatuj na své práva, ale i povinnosti.

Zeman na hradě. Co na to Masaryk?

Ke dni výročí a uplynutí 102 let od vyhlášení Československa se vyjádřil politik ODS Karel Krejza. „Vážím si odkazu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Nebýt jeho úsilí, možná by naši poslanci dnes stále ještě zasedali v podřadném Českém zemském sněmu, řešili jen drobečkovou politiku a čekali by, co na to Rakouský Říšský sněm.“ Zároveň místostarosta Litoměřic hledal paralelu s dnešní politickou situací a prezidentem Milošem Zemanem. „Masarykova socha hledí přímo na Pražský Hrad a opravdu netuším, co by Masaryk řekl na to, že se na jeho místě tetelí Miloš Zeman. Asi snad jen svoje legendární „Tož to ne!,“ napsal na svůj profil Karel Krejza.

Tradice a historie

Ke smyslu státního svátku se nezapomněl vyjádřit i Jaroslav Foldyna, který často a rád komentuje historické události. Ve svém příspěvku se zmínil o znovuobnovení českého státu, který měl na co navazovat díky své bohaté historii. „Naše současná prosperita, svoboda a nejspíš i ona oslavovaná samostatnost naší existence nejsou samozřejmostí,“ apeloval Foldyna. Poslanec ve svém postu připomínal oběti během komplikované existence státního útvaru na pomezí vlivu mocností a časté vykoupení pomocí obětí. „Nevzdávejme se tedy našich tradic, symbolů ani historie. I kdyby jediným důvodem měl být pouze ten, že jsou naše,“ vyzýval člen SPD.

Karel Karika z Pirátů se připojil k výzvě spolku Společně a změnil si profilovou fotografii s odkazem ke státnímu svátku ČR. V době, kdy není možné pořádat jakákoliv shromáždění, je to jedna z možností, jak se přihlásit k odkazu Československa.

Autor: