Dnes

  • Pátek 16. dubna 2021
  • Svátek má Irena

Zdravotníci jsou pod tlakem. Do očkování se asi zapojí i praktičtí lékaři

11. 01. 2021

zdroj fota: Krajska zdravotní

Ústecký kraj – Do očkování proti koronaviru se v Ústeckém kraji zapojí ve spolupráci s krajskou zdravotní i praktičtí lékaři. Dohodl se na tom generální ředitel společnosti KZ Aleš Chodacki a předseda oblastního Sdružení praktických lékařů ČR Ústeckého kraje Roman Houska. Kapacity nemocnic jsou omezené. Kraj tuto iniciativu vítá.

KZ považuje očkování za prioritu v rámci zvládnutí epidemie. Vše je závislé na pravidelných dodávkách vakcín od výrobce a posléze od výrobců. „Právě stabilita v dodávkách je jednou z absolutně nejklíčovějších věcí v celém očkovacím procesu,“ říká Aleš Chodacki, generální ředitel KZ s tím, že se aktuálně  počítá s pravidelným týdenním režimem. Do konce ledna by měl Ústecký kraj obdržet souhrnně 1950 lahviček této vakcíny. Obdržet by je měla Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, která je v kraji jediným centrem pro dodávky vakcíny.

Vedle samotného očkování, je zásadní také registrační systém pro veřejnost. Ten nyní chystá Ministerstvo zdravotnictví. A to je podle hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) právě kámen úrazu. „Je to tam nastavené jinak, než si představujeme. Vadí nám to, že centrální systém nám má nastavovat, jak my budeme očkovat, bez ohledu na to, jak jsme na to připraveni, jak jsme vybaveni vakcínami, jak jsme vybaveni personálem, jak jsme vybaveni technicky,“ vysvětluje hejtman s tím, že připomínky ministerstvu budou zaslané do pátku.

Není totiž žádným tajemstvím, že pro očkování je nutný personál a očkovací místa. Musí se brát v potaz také to, že jednotlivé nemocnice poskytují akutní péči a tlak na zdravotníky je již enormní. Proto se KZ rozhodla oslovit praktické lékaře.  „Vítáme jednoznačně postoj našich kolegů z řad praktických lékařů, kdy většina je připravena zapojit se do očkování proti COVID-19. Nebudeme nikomu zastírat, že i naše kapacity jsou prostě zcela logicky omezené,“ osvětluje postoj KZ její generální ředitel Aleš Chodacki.

ČTĚTE TAKÉ
Mostecká nemocnice nestíhala, na pomoc přišli středoškoláci. Ředitelce se nelíbí, že pracují zdarma

Podobného názoru je i předseda oblastního Sdružení praktických lékařů ČR Roman Houska: „Mohu, myslím, deklarovat, že naprostá většina praktických lékařů z Ústeckého kraje je připravena očkovat své pacienty při zajištění plynulých dodávek vakcín a ostatního nezbytného materiálu do našich ordinací.“ Spojení sil při očkování vítá také vedení Ústeckého kraje, které počítá i s tím, že by do hůře přístupných míst regionu vyjížděly mobilní očkovací týmy.

KZ začala s vakcinací proti onemocnění COVID-19 na konci loňského roku vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech. Prvními očkovanými byli zdravotníci v první linii z ústecké Masarykovy nemocnice. KZ využívá maximální obsah jednoho daného balení, tj. že z jedné lahvičky využije celkem šest dávek vakcíny.

Autor: ps