Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Žatec připomene pomníkem vznik státu Izrael. Podoba je „cool“, ale rozhodne kraj

02. 06. 2021

Zdroj fota: Jiří Šlaj

Ústecký kraj – Ohlédnutí zpět s přesahem do dnešních dní připravili na bývalém vojenském letišti v Žatci. Na místech, kde se psala historie, bude umístěn pomník, který by měl symbolizovat nezastupitelnou roli žateckého vojenského letiště při vzniku státu Izrael. Pokud vše vyjde, bude stát na místě starých událostí stát pomník stíhačky MiG-21.

Místo vojenského letiště zde dnes stojí průmyslová zóna Triangle. Její ředitel Jaroslav Krch spojil své síly s poslancem Pavlem Růžičkou (ANO) a společně iniciovali myšlenku na pomník, který by promlouval k dnešním generacím. „Průmyslová zóna Triangle by chtěla upozornit na to, že zde byla letecká základna Armády České republiky. Hledali jsme proto vhodný nápad, kterým bychom celou historii připomněli a v návaznosti na to jsme i lokalizovali místo, kde by se mohl uskutečnit,“ uvedl ředitel Strategické průmyslové zóny Triangle Jaroslav Krch během první schůzky pracovní skupiny. Ta se sešla ve složení poslance Pavla Růžičky, generála Aleše Knížka z Vojenského historického ústavu v Praze, radního Ústeckého kraje Radima Laibla a zástupců spolku Letci-Žatec.

Podoba pomníku

Definitivní slovo ještě nepadlo, ale mezi favority na realizuje pomník stíhačky MiG-21. K tomu by se připojila obrazová dokumentace spolupráce mezi tehdejším Československem a nově vzniklým státem Izrael. Po vyhlášení nezávislosti v roce 1948 čelil židovský stát ofenzívě sousedních arabských států. I proto měl nouzi o zbraně, které mu byly dodávány přímo ze žateckého letiště.

„Když jsme se společně bavili, co zde udělat, měl jsem na mysli jednu zásadní věc – udělejme něco, co bude historicky správné. Jsem proto hrozně rád, že zde máme zástupce Vojenského historického ústavu Praha, aby byla vzpomínka na vojenské letiště v Žatci věcně správně a nemuseli jsme se za ni stydět. To je pro mě velice důležité,“ vypíchl poslanec Pavel Růžička, který se účastnil desítek výstav s tématem válečných veteránů.

ČTĚTE TAKÉ
Granáty mu svištěly v Iráku nad hlavou, přežil. Poslanec Růžička dnes pečuje o válečné veterány

„Připravit expozici, která je vypovídající a správná, si letecký most mezi bývalým letištěm v Žatci a letištěm Ekron v Izraeli rozhodně zaslouží,“ pronesl Pavel Růžička.

Svou erudicí přispěl k tvorbě podoby pietního místa i Aleš Knížek z Vojenského historického ústavu Praha, který přislíbil poskytnutí výstavy o československé pomoci státu Izrael i s grafickým obsahem, která byla prezentována u nás a také v zahraničí. Zároveň generál Knížek nabídl zápůjčku letounu MiG-21 ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. S možností koupě letadla, které je symbolem bývalého vojenského letiště v Žatci, pak přišli zástupci spolku Letci-Žatec. Konečné slovo, co a jak se v areálu průmyslové zóny umístí, však bude na Ústeckém kraji, který zónu spravuje.

Autor: Jiří Šlaj