Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Zastupitelstvo Ústí si odhlasovalo zákaz hazardu. Madar (UFO) se bojí ztrát milionů do rozpočtu

25. 05. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústí n. L. – Návrh na regulaci hazardních her na území města Ústí nad Labem prošel 24 hlasy zastupitelstvem. Cílem vyhlášky je omezení rizik vyplývajících z provozování hazardních her a účasti na nich. Město se tak vzdává možnosti části zisku, aby nebyl hazard společensky snadno dostupným. Kritici návrhu argumentují vznikem černých heren a možností vsázet v online prostředí.

Co s hazardem už bylo v Ústí nad Labem několikrát tématem. O jeho budoucnosti se hlasovalo v referendu, ale pro nedostatek hlasů pro zákaz hazardu nebylo bráno v potaz. Snaha se přesunula i na úroveň vedení města, ale doposud se nepodařilo plošné omezení prosadit. „V 90. letech začal nevídaný rozmach hazardu a podepsal se i na podobě centra města a jeho periferií. Každý rok se můžeme přesvědčit z výročních zpráv Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti o dopadech hazardních her. Řady lidských osudů i rodin se dotkla závislosti na hazardu i přímo v našem městě,“ vysvětlil náměstek Tomáš Vlach.

Co vše se nesmí

Vyhláška v sobě skrývá zákaz provozování technické hry na celém území města. „Právě technická hra je považována za nejrizikovější formu hraní vzhledem ke strukturálním charakteristikám poutajícím hráče ke hře,“ uvádí oficiální vyjádření na stránkách města Ústí nad Labem. Město čerpalo ze studie, která uvádí, že při rozvinutí hráčské vášně se uvádí průměrný dluh hráče převyšující jeden milion korun.

Pro a proti

Hned pod zveřejněním facebookovým postem se rozjela diskuze, jestli se fakticky jedná o konec hazardu v Ústí nad Labem a jestli město udělalo dobře. Zastupitel Jiří Madar (UFO), který se zdržel hlasování, to na Facebooku vysvětlil ztrátou příjmů pro město ve výši 60 milionů korun.

„Nám se návrh Blažeje líbil, jen jsme chtěli čas na data a podrobnou analýzu dopadu jeho návrhu,“ vysvětloval na Facebooku a přidal kritiku současné koalice, jehož bylo hnutí UFO součástí. „Koalice data asi nepotřebuje, řeší to populisticky a připraví město v době postcovidu o cca 60 mil,“ zdůrazňuje výpadek příjmů Madar.

ČTĚTE TAKÉ
Tomáš Rieger (ODS): Uvědomme si, jaký klenot v podobě Terezína v kraji máme

Zajímavá slovní potyčka byla mezi Filipem Ušákem z hnutí STAN a Jaroslavem Komínkem. Oba dva pánové se v diskuzi neshodli na tom, zda dojde ke konci hazardu či pouze k přesunutí do nelegální sféry a na monitory počítačů. Krajský zastupitel Ušák hájil postoj, že dochází ke konci hazardu a že krok tímto směrem je správný. „Dala by se položit otázka i tak, jaký význam má v 21.století zakazovat hazard v hernách, když lze hrát on-line z jakéhokoliv počítače,“ ptal se Komínek.

Autor: Jiří Šlaj