Dnes

  • Čtvrtek 1. prosince 2022
  • Svátek má Iva

Zastupitelstvo se štíplo vedví. Řešila se hejtmanova asistentka Marschallová a smlouvy s KZ

01. 04. 2021

redakce

Kauza s odhalením smluv a nepřiměřeném ohodnocení Schillerovy poradkyně Vladislavy Marschallové pokračuje. Smlouvy, které jsou podle mnohých fiktivní, musí být prověřeny, zastupitelstvo kraje tak urguje Finanční a Kontrolní výbory Ústeckého kraje, které musí prověřit smlouvy od roku 2016. Diskuze na toto téma probíhala na zasedání zastupitelstva, kde se objevily dva naprosto odlišné pohledy na celou situaci.

Jakou odvedla práci, pokud nějakou odvedla?

Lounský místostarosta Milan Rychtařík práci Marschallové obhajoval, nebyl jediný. Podle něj pracovala velmi dobře, dynamicky a objížděla opravdu všechna očkovací centra. Stejný pocit má z odvedené práce například i Jaroslav Foldyna. Naproti tomu stojí např. Filip Ušák (STAN), který poukazuje na nesmyslnost celého vychvalování práce hejtmanovy poradkyně. Krajská zdravotní přišla v posledních čtrnácti dnech o několik osob na vedoucích pozicích. V rámci tak krátké doby se stihl vyměnit generální ředitel, předseda představenstva a koordinátor očkování, celý tento chaos odstartovalo zjištění smluv mezi Marschallovou a KZ. Pokud byla opravdu tak nenahraditelná, jak se na zasedání ozývalo, proč se ukončily veškeré smlouvy s její osobou?

Mostecký primátor Jan Paparega upozornil na to, že mu Marschallová nebyla nikdy představena ve jménu koordinátorky očkovacích center, tudíž nevěděl o tom, že se na ní může obracet v řešení situací spojených s centry. Paparega tvrdí, že se s ní jakožto s koordinátorkou setkal jen primátor města Ústí nad Labem. Byla tedy na toto konto stanovená odměna přiměřená a její práce natolik dobrá, jak někteří tvrdí? Aleš Chodacki, bývalý koordinátor očkovacích center přitom potvrdil, zda vůbec a jak s Marschallovou spolupracoval: „Ano, ale účastnila se jen těch očkovacích center jako takových, ve velkokapacitních jenom málo.“


Schiller stojí za Marschallovou. 

Mnozí členové zastupitelstva dotazovali hejtmanovo jednání po objevení smluv. Nechápali, proč se tedy smlouvy ukončily, jestliže své funkce poradkyně zastávala nad očekávání? Schiller tvrdí, že smlouvy ukončil z jednoho prostého důvodu. Nevěděl o nich. Toto tvrzení se zdá být zavádějící. Filip Ušák na toto reagoval slovy: „Nejde přeci jen o tu smlouvu na očkovací centra, tam byly další dvě smlouvy, ať už PR nebo projektový management, musel jste vědět, že děla pro KZ, protože jsme to věděli i my.“ Jaká je tedy pravděpodobnost, že hejtmanova poradkyně zároveň pracuje pro něj a pro největší firmu v Ústeckém kraji, ale ví to všichni, kromě hejtmana samotného?

Právě na zmiňovanou smlouvu o PR upozornil portál Hlidacipes.org. Za 20 hodin týdně si měla Marschallová přijít na 52 000,- měsíčně, přitom nejsou žádné důkazy toho, že funkci plnila. Na pozici město vyhlásilo k 31.3. 2021 výběrové řízení, kde uvádějí jako platové ohodnocení 10. platovou třídu. Na prověření smluv mají výbory čas až do konce května. Podaří se objevit další tzv. fiktivní smlouvy, případně potvrdit pravost těch stávajících?

Autor: