Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Zastupitelstvo kraje vyzvalo vládu ke spravedlivé distribuci vakcín. Od středy lze očkovat mladší chronicky nemocné

25. 03. 2021

zdroj fota: KZČR

Ústecký kraj – Nekončící problém s nedostatkem vakcín na Ústecku není žádnou novinkou. V pondělí se proto tématem zabývalo i krajské zastupitelstvo. Radní Michal Kučera (Spojenci pro kraj / TOP 09) předložil výzvu vládě ke spravedlivé a předvídatelné distribuci vakcín. Zastupitelstvo jeho návrh podpořilo.

„Distribuce vakcín ze strany státu nemá logiku a Ústecký kraj na nerovnoměrný a nepředvídatelný systém zjevně doplácí. Vládu jsme vyzvali, aby do celého procesu vnesla jasná pravidla,“ apeloval krajský radní pro regionální rozvoj a venkov.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje jeho návrh podpořilo a vyzvalo vládu k přehodnocení strategie distribuce vakcinačních látek tak, aby příděly do jednotlivých regionů byly funkcí přesného a neměnného algoritmu.

Z dat Ministerstva zdravotnictví totiž vyplývá, že například za úterní den se v Ústeckém kraji vykázalo 3746 vakcín, což je pátý nejhorší výsledek mezi všemi kraji.

Od středy nově mohou na očkování mladší chronicky nemocní

Ode dneška se do očkovacích center mohou registrovat i mladší chronicky nemocní. Pro přihlášení do registračního formuláře potřebují kód, který jim poskytne ambulantní specialista. Ten zároveň posoudí nakolik jsou daní pacienti ohroženi možnou respirační nákazou s těžkým průběhem.

„Nejdříve budou očkováni ti, kteří jsou onemocněním covid-19 s ohledem na svůj zdravotní stav nejvíce ohroženi a jsou nejčastěji hospitalizováni s těžkým průběhem nemoci na JIP/ARO odděleních nemocnic. S vyšší dostupností očkovací látky se pak možnost registrace otevře dalším skupinám,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Nyní byla možnost se očkovat přes praktického lékaře nebo specializované centrum. Ode dneška se mohou chronici zaregistrovat i do očkovacích center.

Autor: ps