Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Zastupitelstvo kraje řešilo otázky externích právních služeb. Baudis (Piráti) to chce nechat prošetřit!

25. 01. 2021

zdroj fota: Krajský úřad

Ústecký kraj – Pondělí na Ústecku se neslo ve znamení projednávání rozpočtu ústeckého kraje na rok 2021, které s sebou přineslo několik věcných debat. Jedna se týkala Odboru dopravy a vynakládání prostředků na externí právní služby. Debatu vyvolal Pirát Jiří Baudis.

Jiří Baudis (Piráti) se přihlásil o slovo s dotazem na radního za dopravu. „Vy jste tady manipuloval s částkou 170 milionů za ušlé třžby, do toho je zahrnuto 110 milionů, které jsme odhlasovali zde na zastupitelstvu 16.12. jako kompenzace tržeb za přeskrajovou dopravu?, tázal se zastupitel radního. „Ne,“ znělo stručně ze strany Marka Hrabáče z ANO v doprovodu mírného smíchu ostatních zastupitelů.

Později to ale trochu radní zkonkretizoval. „Těch 110 milionů bylo zaplacení faktury a peníze, které z rozpočtu roku 2020 byly zakomponovány do rozpočtu 2021nemají nic společného,“ přiblížil a dodal, že se jednalo o fakturu po splatnosti nikoliv o pokles tržeb.

Externí právní služby

Baudis se následně vrátil k tématu externích poradenských služeb, o kterých se také debatovalo. Pouze za léta 2016 až 2019 bylo utraceno na externích poradenských službách dopravní obslužnosti 60 milionů korun, tvrdil pirátský zastupitel. „Není zde řečeno, čeho se tyto právní služby týkají, zda jsou v adekvátní výši a zda jsou účelně vynaložené. A proto navrhuji, aby se tímto zabýval kontrolní výbor,“ uvedl a přečetl usnesení.

Dodal pak k paní doktorce Simoně Hejnové, vedoucí legislativně-právního odboru, která tvrdila, že daní právníci byli zasmluvněni na základě doporučení Rady. „V tomto ohledu mě to nepřijde adekvátní postup,“ apeloval.

Radní pro dopravu ale ihned na slova pirátského zastupitele reagoval s tím, že touto věcí se intenzivně zabývali v minulém volebním období. Prošetřoval to audit, finanční výbor nebo legislativně právní odbor, tvrdil. Slovo dostala také znovu paní doktorka Hejnová, která mimo jiné připomněla, že zákon o zadávání veřejných zakázek neumožňuje vyloučit žadatele, kteří jsou spjaté s politickou stranou. Reagovala tak na výtky, že u vybraného uchazečů tomu tak bylo. Doktorka Hejnová také dodala a nechápavě se ptala, jak tedy mají postupovat, když jim zákon takové jednání neumožňuje. Zmínila také, že pokud by se nejednalo o politickou stranu, někdo by mohl rozporovat spojitost s nějakou společností či firmou. „Svět je malý, a mnoho lidí se vzájemně někde setkalo,“ dodala.

Martin Klika (Lepší sever) se pak vedení kraje zastal. Externí právníky podle něj potřebovali. Mohli by být mnohem větší náklady na zaměstnance, než na externí advokáty.

Autor: ps