Dnes

  • Středa 30. listopadu 2022
  • Svátek má Ondřej

Zaměstnanci lounské vagonky se „vyplakali“ v diskusi. Právní pomoc jim nabídl poslanec Růžička

30. 10. 2020

Louny – Období nejistoty a strachu se vyjádřit, zavládlo ve výrobním podniku lounské Vagonky. Od té doby, co se vlády ujmuli sourozenci Šuškovi, jsou místní zaměstnanci jako na trní. Po vyhroceném převzetí podniku je ještě hůře, než si dokázali vůbec představit a ochutnávají novou medicínu. Zlí jazykové od počátku tvrdili, že nový majitel přivede klíčovou fabriku na buben. Předpověď s úpadkem podniku se stává realitou a lidé se bojí o své živobytí.

Místní lidé si ťukají na čelo, ale bojí se promluvit. „Nezlobte se, ale nebudu riskovat, že budu mít zítra na stole výpověď,“ svěřil se jeden zaměstnanec s tím, že nechce být v žádném případě jmenován. Atmosféru strachu mezi zaměstnanci podporuje i fakt, že se s Šuškovými táhne pověst vše schopných majitelů, kteří nebudou žádnou kritiku tolerovat. „Když přebírali továrnu, tak měli plná ústa řečí o tom, jak se budeme mít dobře, ale skutek utek a jdeme s penězi dolů,“ postěžoval si zaměstnanec.

Výplata jako almužna

Stejně jako ostatní i on musel přijmout nový platový výměr nebo se pakovat na dohodu. Když přišla první výplata od nového vedení, zbyly oči mu pro pláč. „Je složité z toho uživit rodinu, předchozí majitel nás uměl ocenit, chtě nechtě si budu hledat jiné povolání, i když je mi to líto,“ měl jasno pracovník. V továrně, kde tradičně vyráběli a opravovali kolejová vozidla pracovala vysoce kvalifikovaná síla. Najít podobnou alternativu v okolí Loun v době ekonomické recese zní jako úkol hodný leda tak pro Jamese Bonda.

Nestačí se divit

V internetovém prostředí přidávají lidé jednu špatnou zkušenost za druhou. Podle jedné diskutující, jejíž jméno raději uvádět nebudeme, se jedná o likvidaci podniku. „Místo, aby dodrželi podmínky zaměstnání, jak je uvedeno v prodejní smlouvě podniku s insolvenční správkyní, tak pokračují v likvidaci. Lidí bez odstupného jsou již desítky,“ napsala místní občanka.

Další diskutér už podle své zkušenosti zakusil, co to znamená, když se ozve nahlas. „Ve vagónce je to teď banda hulvátů, nechtějí dávat odstupné lidem, tak jim sníží platy na minimum. Lidé pak odcházejí na dohodu. Byl jsem na koberečku a se snížením platů nesouhlasím a zvažují žalobu, pokud v tom mistr i nadále bude pokračovat,“ nechtěl se nechat dát. Podle dalších zjištění byl zaměstnanec přeřazen na jinou práci do oddělení, kde je ale personálně plno. Poslední zprávy hovoří o tom, že už by měl být zpět na své dílně, ale kde nakonec skončí, to jen těžko odhadovat.

Růžičkova poradna

Chování nových majitelů kritizoval starosta Loun Pavel Janda, který se snažil bezvýsledně navázat s Šuškovými osobní kontakt. Svou pomoc nabídl i rodák z Postoloprt Pavel Růžička, který zastupuje občany v Poslanecké sněmovně ČR. „Nechci, aby jim takové chování jen tak prošlo. To prostě nejde. Veřejně nabízím bezplatnou právní pomoc. Pokud s Vámi zacházeli ve vagonce neférově, napište, prosím email mé asistentce,“ vyzval postižené jednáním nových majitelů.

Situaci v lounské vagonce budeme i nadále sledovat a přinášet aktuální informace o problematice kdysi prosperující továrny, která má strategický význam pro celý okres, potažmo Ústecký kraj.

Autor: