Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Žádné odvolání. Rada podržela šéfa ZOO i přes protesty opozice

23. 10. 2020

Ústí n. L. – Ani druhý audit, který upozornil na řadu chyb a nedostatků, nebyl důvodem k tomu, aby Rada města Ústí nad Labem odvolala ředitele ZOO Romana Končela. Podle Karolíny Žákovské z opoziční strany PROÚstí! tím vedení města přebírá všechnu zodpovědnost za směřování příspěvkové organizace a další případná selhání příspěvkové organizace. V podniku si mohli alespoň odechnout, protože zoologická zahrada v Krásném Březně získala k dnešnímu dni licenci na další dva roky.

Radní se rozhodli podržet šéfa ZOO Ústí nad Labem i přesto, že na zasedání zastupitelstva 23 členů z 31 podpořilo Radě města jednat o jeho konci. „Doktorka Žákovská předložila bod jednání opřený o kontrolní zprávu magistrátu, která vcelku jasně ukazuje, že zásadním problémem ústecké zoo je v prvé řadě její management,“ napsali své stanovisko opoziční PROÚstí!

ZOO pod drobnohledem

Situace v příspěvkové organizaci je dlouhodobě neuspokojivá. Na tento stav upozorňuje opozice a předložila Radě města konkrétní nedostatky. Jsou to protokoly o kontrole, nezávislými oponenty vyvrácený generel současného ředitele, kauzy typu objednání právníka za peníze města na zpochybnění kontrolního protokolu zpracovaného magistrátem. Na špatný stav upozornila i správa EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad), která provedla v krajské metropoli inspekci a pohrozila odebráním chovných programů.

Neodvolaný ředitel

Opozice v čele s Karolínou Žákovskou je krokem Rady města překvapena. „Stále to vše ještě pro některé členy rady není dostatečným důvodem pro ředitelovo odvolání,“ uvedli na své oficiální Facebookové stránce PROÚstí!. Po komentáři lékaře Jiřího Madara se  na stránkách rozjela diskuze. „Manažersky dle mě, je špatné odvolat ředitele, politické důvody nehodnotím, ale když nemám kvalitní náhradu a jsme v procesu obhájeni EASA, tak je to dle mě špatně,“ uvedl člen UFO. Madar se také dotázal, zda je nový je nově navrhovaný ředitel zapleten v kauze Berouskových tygrů.

Jiří Žamboch podle svého komentáře překvapen nebyl. Uživatel Richard Vlček napsal v komentáři, že mu to připadá jako záměrná devastace ZOO.

Neúspěch s odvoláním ředitele Končela nebude pro opoziční PROÚstí! důvodem přestat sledovat situaci kolem vývoje ZOO. „Stejně tak nadále budeme navrhovat kroky, které jsou podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí pro pozitivní vývoj ústecké zoo nezbytné,“ zveřejnila strana na svém profilu.

Autor: