Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

Žádná změna: v čele průzkumů je stále ANO, mimo Sněmovnu byl skončil Šlachta a ČSSD

08. 09. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Praha, Ústecký krajPřed ostrou fází kampaně se v čele předvolebních průzkumů nalézá hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Podle modelu agentury Median by získalo 27 % hlasů voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo pět politických subjektů.

Průzkum, který trval měsíc a končil 2. zářím se účastnilo na přes tisíc oprávněných voličů. Češi mají o volby zájem, podle posledních údajů by přišlo k urnám 66 %. Naopak necelá třetina k volbám nepřijde stůj, co stůj. V průzkumu jsou předpokládané zisky stran zaokrouhleny na půl procenta.

Volby do sněmovny by v srpnu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, které by podpořilo 27 procent voličů. Na druhém místě by skončila koalice SPOLU, která je o šest procentních bodů zpět. Těsně v závěsu je uskupení Pirátů a STAN. Pětici stran ve Sněmovně by doplnily SPD a Komunisté.

Těsně pod pětiprocentní hranicí vstupu do sněmovny by skončila vládní ČSSD. I přes minulé solidní výsledky dochází dech hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které zaznamenalo několik měsíců rostoucí tendenci. „To může souviset s malým voličským jádrem a tedy i nestabilitou voličů. Pravděpodobně bude nyní velmi záležet na tom, jak se bude hnutí prezentovat v předvolebních debatách a jak zvládne závěr kampaně,“ uvedli autoři průzkumu.

Pokud budeme sledovat změny ve voličských preferencí od minulého měsíce, došlo u lídra hnutí ANO k mírnému vzrůstu. O dva body si proti začátku prázdnin polepšilo SPD. Podobné výsledky má koalice SPOLU, která má podle průzkumů nejvyšší volební potenciál. Preference ČSSD a KSČM se nezměnily.

Autor: redakce