Dnes

  • Pátek 28. ledna 2022
  • Svátek má Otýlie

Začínající včelaři mají výhodu. Chomutov finančně podpoří žadatele o dotaci až 90 %

29. 03. 2021

ilustrační foto

Město Chomutov připravilo dotační program na ochranu přírody, do kterého se mohou zapojit i začínající včelaři. Ti mohou žádat o podporu jakožto fyzické i právnické osoby. Město by jim mohlo vyplatit až 90 % uznatelných nákladů.

Žádosti

Momentálně běží příjem žádostí o dotaci ze sektoru včelařů. K jejímu přijetí a následnému schválení je třeba splnit příslušná kritéria. Dvacet tisíc korun, což je maximální možná výše získaných peněz, musí být využito na nákup včelstva a příslušného vybavení. Po jeho vybudování je včelařovou povinností předložit pro kontrolu podklady jeho umístění i s fotografiemi komisi Životního prostředí. Důležitým faktorem pro úspěšné získání dotace je také členství ve včelařském svazu.

Do čeho město investuje 200 000,- ?

Ochrana přírody je nikdy nekončící proces, toto zdůrazňuje město v příloze na vysvětlení programu. Město se chce tedy zaměřit na zmapování a ochranu vzácných druhů zvířat a celkově tak zlepšit jejich stav životního prostředí. Jen v Chomutově žije mnoho rozmanitých živočichů a je zde také rozlehlá fauna, kterou je třeba zachovat. Mezi příklady, na co byla dotace vypsána, jsou nejen již zmínění včelaři, ale i propagace ochrany chráněných druhů flóry a fauny na území města a jejich přírodovědný průzkum.

Včelařství má na území Čech dlouholetou tradici, s jeho podporou začala výrazně už Marie Terezie. Ačkoli počet včelařů, stejně jako včelstev, v posledních desetiletích klesá a dnes jich je evidováno podle Českého svazu včelařů méně než 55 tisíc, i tak patří počet vyznavačů tohoto koníčku ke světové špice.

Včelaři nejsou ale jediní, komu zbývá už jen pár měsíců k podání žádostí. V rámci udržování fauny v Chomutově je zde vyjádřená podpora i pro vlastníky stromů pro jejich údržbu. Výše podpory je stejná a využít ji mohou na ošetření potřebného stromu.

ČTĚTE TAKÉ
Bleskové vyšetřování. Policisté obvinili recividistu z vraždy ženy v Chomutově

 

Autor: