Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Za vývod není třeba se stydět, některým zachránil život. Putovní výstava PytlikART ukazuje stomické pomůcky jinak

16. 05. 2022

zdroj fota: pytlikart.cz

Ústí nad Labem – Vývod je ve společnosti často tabu téma, a to i přes to, že mnohým zachránil život. Putovní výstava PytlikART – netradiční výstava umění malování na stomické pomůcky – chce prolomit ledy a dostat téma blíže lidem, a to naprosto unikátním způsobem. Výstava, která je do konce června k vidění v Masarykově nemocnici, má jasný cíl – ukázat, že za stomii se lidé nemusí stydět.

„Téma vývodu je ve společnosti poměrně velké tabu, proto jsme se rozhodli o něm otevřeně mluvit a udělat netradiční osvětu formou malování na stomické sáčky, které používají pacienti s umělým vývodem střev,“ uvedla k tématu výstavy předsedkyně spolku Českého ILCO Štěpánka Kovaříková.  „Abychom náš život přiblížili i lidem, kteří o tématu nic neví, rozhodli jsme se z naší každodenní pomůcky vytvořit umělecké dílo. Cílem osvětového projektu je dostat povědomí o stomicích mezi co nejvíce lidí a ukázat, že se stomií život nekončí,“ navázala na její slova Jitka Svobodová, finanční manažerka pacientské organizace, která je sama mnoholetou stomičkou. Výstava je tvořena nejen pomalovanými stomickými sáčkami, ale ke každému z nich si návštěvníci mohou přečíst i příběh pacienta a autora netradičního uměleckého díla.

„Jedná se o skvělý počin, perfektní upozornění na život stomiků, kteří to nemají jednoduché. Je načase, aby si veřejnost uvědomila, že i díky jejich zapojení do normálního života zmizí veškerá tabu a pověry o této nepříjemné stránce života,“ souzněl s iniciativou předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Ondřej Štěrba.

Práci stomických sester na slavnostní vernisáži přiblížily Bc. Svatava Nováková a Bc. Eva Horálková z chirurgického oddělení Masarykovy nemocnice. V rámci slavnostního zahájení výstavy v atriu ústecké nemocnice byla vyhlášena anketa soutěže Moje stomická sestra 2022. Cílem ankety je ocenit práci, empatii a pochopení, které mají stomické sestřičky pro každého stomika. V této anketě nejde o věk, ani fyzickou krásu, ale krásu srdce, laskavost a lidskost. Záměrem je vyzdvihnout jejich náročnou práci, profesionalitu, chování a empatii nejen k pacientům ale i k jejich blízkým, a vyjádřit jim touto anketou poděkování.

Závěr vernisáže patřil pěveckému vystoupení Elišky a Petra Lüftnerových.

Výstava netradičního umění na stomických pytlících bude v atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem k vidění do 30. června.  Putovní výstavu projektu PytlíkART organizuje pacientská organizace Českého ILCO, z.s. ve spolupráci s Krajskou zdravotní, a.s., a regionálním spolkem stomiků 100MICI UL. Záštitu nad akcí převzal MUDr. Ondřej Štěrba, předseda představenstva Krajské zdravotní, a.s. Projekt je financovaný z Fondů EHP.

Autor: redakce