Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Z jedné řeky načisto. ŘVC otevřelo vývaziště ve Hřensku a zahájilo stavbu v Děčíně

14. 06. 2021

redakce

Ředitelství vodních cest se v pátek pochlubilo a mělo k tomu důvod. U příležitosti zahájení stavby přístaviště v Děčíně a k ukončení vývaziště s osmi dalbami ve Hřensku uspořádalo plavbu po Labi pro vybrané hosty.

Mezi pozvanými nechyběl hejtman kraje Jan Schiller (ANO), poslanec Karel Krejza (SPOLU) Radní kraje Iva Dvořáková, kandidát do Sněmovny Michal Kučera (SPOLU) zastupitel Hřenska Luboš Paroha a další.

Ředitel  ŘVC Lubomír Fojtů velmi poutavě odprezentoval projekty na Labi, které se již podařilo dokončit, případně ty, které má organizace v plánu. Plavba začala v Děčíně, kde má na Smetanově nábřeží v budoucnosti vyrůst moderní přístaviště pro podporu cestovního ruchu na Labi za 24 milionů korun hrazených ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Projekt se zahájil symbolickým poklepáním.

Fojtů kromě již hotových projektů prezentoval vizualizace dalších na řece Labi. Mezi nimi nechybělo Servisní centrum v Roudnici nad Labem, přístaviště v Malých Žernosekách nebo přístaviště ve Štětí a další.

„Na prezentaci pana ředitele se mi líbila vizualizace modernizace přístaviště v Litoměřicích s kapacitou pro 15 lodí a připojením elektřiny a vody. Naše město samozřejmě podporuje vodní turismus, “ uvedl pro Naseustecko.cz Karel Krejza, který je také místostarostou Litoměřic.

Jez

Ředitel Fojtů během plavby rovněž ukázal na řece místo, kde cca 400 m po proudu od čerpací stanice za Loubím by měl vyrůst plavební stupeň Děčín. „25% nákladů z celkové sumy půjde do ekologických opatření a navíc součástí má být malá vodní elektrárna, která z poloviny dokáže pokrýt spotřebu Děčína. Stavba je za ta léta tak propracovaná, že žádné lepší varianty už nikdo nevymyslí,“ uvedl Ředitel ŘVC a v souvislosti připomněl, že součástí jezu mají být největší systém rybích přechodů v ČR.

Proti stavbě jezu nicméně, a to i přes řadu ekologických ústupků, stále vystupují ekologické organizace a strana Zelených. Její předseda Michal Berg minulý týden pro redakci NU uvedl, že čeká na výsledek voleb v Německu (září 2021) a je připraven spolu s tamní stranou Zelených úmluvu mezi českou a německou stranou, která v této chvíli čeká na ratifikaci obou parlamentů, shodit.

více zde: Předseda Zelených Berg: Po volbách chceme odstoupit od česko-německé úmluvy o splavnění Labe

Státní ve Hřensku

U příležitosti plavby došlo i k přestřižení pásky ve Hřensku, kde vyrostlo vývaziště o 8 dalbách v rámci modernizace ochranného stání, jež by v budoucnu ještě mohlo být rozšířeno o molo. Projekt za bezmála 17 milionů financován ze SFDI je určen pro lodě o rozměrech až 137mx11,5m a má za úkol zvýšit bezpečnost a spolehlivost plavebního provozu na Labi.

 

Autor: Lukáš Veselý