Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Z interních zdrojů: Nejde jen o Bartoše. Babišova kandidatura na Ústecku má i další důvody

28. 07. 2021

zdroj fota: oficiální profil Andreje Babiše na Facebooku

Ústecký kraj – Termín pro sestavení kandidátních listin se blíží. Strany a hnutí, které se budou ucházet o hlasy voličů v nadcházejících parlamentních volbách, mají v kalendáři zaškrtnutý datum úterý 3. srpna. Dnes se bude rozhodovat o tom, do jakých krajů pošle své kandidáty nejsilnější vládní hnutí ANO. Kam umístí nejsilnější “figurku” Andreje Babiše? 

Návrhy kandidátních listin hnutí ANO už prošly navrhovacím procesem regionálních organizacích, ale potvrdit je musí republikový výbor. Pokud vynecháme ostatní kouty republiky a zaměříme se jen na Ústecký kraj, rýsuje se zde střet “těžkých” politických vah. Premiér Andrej Babiš, který byl včera na jednodenní návštěvě v Ústeckém kraji, již dříve uvedl, že bude vést kandidátní listinu ve středních Čechách. Jenže se nabízí ještě varianta číslo dvě a to usilovat o přízeň občanů v Ústeckém kraji. Tím by v kraji vznikla trojice silných kandidátů, vedle Andreje Babiše by to byl lídr Pirátů Ivan Bartoš a za koalici SPOLU Karel Krejza z ODS.

K možné  kandidatuře premiéra v Ústeckém kraji vede hned několik indicií. Zdroj blízký vládní straně a hnutí ANO nám mimo protokol uvedl, že to premiér vážně zvažuje. Důvodů k tomu má hned několik. “Chce porazit Ivana Bartoše v přímém souboji, aby ukázal, že umí být silný lídr,” prozradil pro Naseustecko.cz zdroj, který v žádném případě nechtěl být jmenován. Navíc má ANO v kraji dobrou výchozí pozici, řada jeho straníků jsou v primátorských postech a Andrej Babiš by nic neriskoval. Jeho výhra by byla o to působivější, že by hlavnímu sokovi uštědřil porážku tak říkajíc na jeho hřišti. Tím by mohl stejně jako před čtyřmi lety doběhnout na pásku jako vítěz. 

“Dalším důvodem je, že právě Ústecký kraj je místo, kam potečou velké finanční sumy v rámci Fondu Spravedlivé transformace a to je možnost, jak se před voliči ukázat,” pokračoval zdroj blízký hnutí ANO. Premiérova návštěva kraje by tak zapadala do scénáře, že přepustí místo ve středočeském kraji někomu jinému. Navíc není žádným tajemstvím, že v kraji má silnou pozici koncern Agrofert, který premiér v minulosti vybudoval a pak umístil do svěřeneckých fondů. 

Podle zjištění redaktora Naseustecko.cz by tam měla být zahájena operace s názvem “škatulata hýbejte se”. Původně měl v Ústeckém kraji kandidovat ministr životního prostředí Richard Brabec, ten by se ale měl přesunout na jih Čech a uvolnit tak místo pro lídra hnutí Andreje Babiše. Střední Čechy by si mohl vzít pod svá křídla ministr Karel Havlíček. Jestli se tak opravdu stane se dozvíme dnes po jednání republikového výboru a předsednictva strany. 

I přes snahu kontaktovat příslušné organizaci s žádostí o rozhovor, se nám nepodařilo informaci spolehlivě potvrdit. Úřad Vlády na naše otázky neodpověděl.  

Autor: Jiří Šlaj