Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Z Chomutova severočeské Las Vegas nebude. Vlna nevole smetla záměr koalice

08. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora

Chomutov – Získat peníze do rozpočtu města za každou cenu by nemělo kýžený efekt. Alespoň tak lze interpretovat názorový obrat koalice v Chomutově. Nejprve představila plán na zacelení výpadku třiceti milionů do městské kasy povolením hazardních her na území města.  Radnice po spršce kritiky a novém ekonomickém výhledu od svého záměru upustila.

Byl to překvapivý tah, který šel na severu Čech proti trendu v ostatních městech. Severní Čechy trápí vysoká míra exekucí a s tím spjatých sociálních problémů. Například v Litoměřicích je hazard z historického centra vyloučen úplně, stejně tak je to u blízkosti škol a zařízeních, kam docházejí děti. Podobné omezování hazardních her je běžné ve většině měst, jde o to vyloučit sociálně negativní jevy z okolí škol a pokud možno je regulovat.

Chybí peníze

Jinak chtěli řešit finanční tíseň v Chomutově. Místní radní hledali, jak doplnit rozpočet a shodli se, že půjdou cestou povolení hazardu. Primátor města Marek Hrabáč obhajoval záměr s tím, že je to lepší než omezit některé ze služeb pro občany. Důvodem je méně peněz po zrušení superhrubé mzdy.

Navíc se zastánci povolení hazardu oháněli i možností zahrát si v kasinu v sídlišti Písečná. To už není na území města Chomutova, ale sousedních Otvic, kde už vyhláška z roku 2015 nemá svoji územní platnost. Tam by navíc mělo vznikat další kasino, ze kterého nebude mít město žádný profit.

Ústup od záměru

Po znovu zvážení přínosu hazardu v Chomutově se nakonec od záměru upustilo. Po jednání a hledání kompromisu se přistoupilo na úplný zákaz provozování hazardních her. „Od začátku byla našeho motivace čistě ekonomická, kdy jsme chtěli vyřešit obrovskou ztrátu v rozpočtu na příští rok. Po minulém zastupitelstvu jsme neustále vymýšleli, jak vylepšit příjmy. Mám signál, že obce dostanou státní kompenzace a pokud se to naplní, není nutné jít cestou povolení hazardu, a to ani té mírnější formy,“ uvedl pro Idnes.cz primátor Marek Hrabáč.

ČTĚTE TAKÉ
Zoo prožívá klinickou smrt. Petr Fejk vedení města nevoní, lidé žádají nápravu!

Ocenění senátora

S povděkem kvitoval rozhodnutí primátora oblíbený politik Přemysl Rabas. Senátor napsal na svůj profil poděkování za změnu rozhodnutí a ocenil i aktivitu lidí. „Bylo to moc milé překvapení, neboť v listopadu jeho koalice schválila návrat kasin. Těší mě rozhodnutí pana primátora a všech zastupitelů a zastupitelek, že jednomyslně podpořili návrat k normálu. Stejně tak gratuluji a děkuji všem občanům, kteří se ozvali. Jak je vidět, má to cenu,“ napsal ředitel Královédvorské ZOO a chomutovský rodák.

Autor: