Dnes

  • Neděle 28. listopadu 2021
  • Svátek má René

Youtuberka Simka: více se cítím jako kantorka. U dětí je klíč k úspěchu prostředí, ve kterém vyrůstají

13. 09. 2021

zdroj fota: youtube Simka style

Neštěmice – Držet s dětmi krok není žádná legrace. Ale když se chce, tak to jde. Simona Vaňková, která učí dospívající ratolesti na ZŠ Hluboká v Neštěmicích, si ke své náročné profesi přibalila navíc youtubering. I díky tomu, že ví, jak fungují sociální sítě, tak je k dnešním dětem o kousek blíž.

„A jejich dospívání jim nezávidím, mají to složité, chtějí rychle patřit mezi dospělé,“ řekla pro Naseustecko.cz Simona Vaňková alias Simka.

Jste více paní učitelka nebo youtuberka?

Rozhodně jsem více paní učitelka. Moje povolání mi zabírá více času a věnuji se mu o mnoho procent více. Je to moje práce, něco co mě živí a naštěstí i určitým směrem naplňuje. Být youtuberka je takový fajn koníček s určitými benefity, které to přináší. Jsem takové dva v jednom (smích).

V čem jsou obě profese podobné?

Jelikož učím výtvarnou výchovu, tak u mě je to rozhodně nějaká kreativita. Být jenom statická učitelka nebo youtuberka není žádná výhra. Člověk musí být, určitě nějak kreativní a otevřený novým věcem. Myslím, že je dobré mít nějaký přehled a díky tomu, že jsem aktivní na sociálních sítích, tak vím, co se děje nejenom v tom dospěláckém, ale i tom pubertálním světě. A to si myslím, že je velká výhoda především ke vztahu a pohledu k dětem.

Jaké jsou dnešní děti?

Já jim to jejich dětství dneska vůbec nezávidím. Díky dnešní době se snaží co nejdříve dospět, a to ve všech aspektech a vlastně vůbec nevědí jak na to. Někdy se stane, že je ani nemá kdo vést a pak se to zvrhne špatným směrem. Děti rozhodně nejsou špatné, ale opravdu záleží, kde vyrůstají, jak jsou vedené a kam směřují. Je spoustu faktorů, které je ovlivňují a díky povolání učitelky to mám na očích dnes a denně. Někdy je to ohromný a skvělý a někdy strašně smutný.

Jaké mají problémy?

ČTĚTE TAKÉ
Vše za pochodu, nelíbí se učitelům. Jsou to ministerské zmatky, zní nejen z Neštěmic

Chybí jim, aby je někdo vyslechl, dohlídnul na to aby měli všechno v pořádku. Trápí je, že nedostali iphone k narozkám, ale jejich problémy nejde úplně specifikovat. Je to rozmanité množství, které je hodně individuální. Je s nimi legrace, není den abych se něčemu v nějaké třídě nezasmála a za to jsem ráda.

Co vás na učitelství baví?

Žádný den není stejný. To je myslím něco, co nemůže říct u svého povolání každý. Den co den nás čekají nové úkoly, výzvy, hovory s kolegy a dětmi. A rozhodně to není práce, kterou může dělat každý. Řekla bych, že učitel je několik povolání v jednom. Učíme, pracujeme v online světě, vychováváme, úřadujeme, ošetřujeme, nasloucháme. a takhle bych mohla pokračovat dál a dál. To, že někdo vystuduje pedagogickou fakultu neznamená, že může učit. Člověk na to musí mít určité vlohy a chuť a cit. A věřte, že žáci to vycítí na první dobrou. Po období online výuky jsme vlastně už všichni takový youtubeři (smích).

Kdybyste nebyla paní učitelka, co byste ráda zkusila?

Tak to je záludná otázka. K povolání učitelky jsem vlastně přišla jako slepá k houslím a prostě to tak nějak vyplynulo. Nakonec jsem samozřejmě ráda. Dlouho jsem tvrdila, že budu spisovatelka jako Carrie Bradshaw ze seriálu Sex ve městě, a opravdu jsem i pro jeden internetový portál podobné články psala, ale ta práce kterou teď dělám, si mě myslím vybrala správně.

Jak vznikla myšlenka stát se aktivní na sociálních síti?          

Základy tomu asi dal fitness aerobic, který jsem skoro 10 let vrcholově dělala a kde jsme se česali a líčili a tam vznikla láska k makeupu. K tomu přišlo i oblečení a doplňky a máte zaděláno na start něco takového začít dělat. U mě to nejdříve byl pouze blog, kam jsem věci fotila a psala recenze.

Jak to pokračovalo?

ČTĚTE TAKÉ
Vše za pochodu, nelíbí se učitelům. Jsou to ministerské zmatky, zní nejen z Neštěmic

S youtube kanálem dostal nápad můj přítel, jelikož jsem o tomhle internetovém světě ještě vůbec nic nevěděla a on už nějaká videa sledoval. Takže tím začal youtube kanál Simkastyle, dnes už ale jen Simka, jelikož mi byl původní kanál před cca 2 lety odcizen a já si tedy založila nový – Simka a začala od začátku. K tomu se samozřejmě přidal Instagram, který mě taky moc baví.

V čem je kouzlo youtuberingu?

Určitě to bude ta komunita lidí, kterou mám. Podle statistik to jsou většinou ženy ve věku cca 20 – 60 let a to je úžasný rozptyl. Ta představa, že bavíte mladou slečnu, ale i zralou ženu je super. Často to bývá dost osobní a lidé se svěřují s tím, co je trápí nebo naopak těší. Ráda točím videa a fotím, takže je skvělé si hlavu namáhat tím, co jak udělat a případně taky vymyslet něco originálního. Vznikla i přátelství ať už blízka nebo jen na dálku a samozřejmě to má i svoje benefity v podobě spoluprací a tím tedy role influencera.

Jaké jsou reakce okolí?

Rodina a kamarádi mě vždycky podporovali a podporují. Přítel mi i často pomáhá s nějakým nápadem nebo asistuje u fotek. Takže ta podpora tu rozhodně je. Žáci na to reagují taky pozitivně. Ze začátku, když se to pomalu rozkřikovalo ve škole, jsem z toho byla docela nervózní. Po dětech se to dostalo i mezi kolegy, protože se samozřejmě žáci musí pochlubit, že jejich jedna paní učitelka je vlastně youtuberka. Kolegové na to reagují pozitivně.

Je to výhoda, že máte blíž k dětem i tím, že je to „moderní“ být na sociálních sítích?

Já osobně v tom vidím výhodu. Troufnu si říct, že jsem v obraze a vím co frčí, co se poslouchá, že se hraje Fortnite, kouká na Like house, sjíždí TikTok a Instagram. Určitě si někdo řekne, že ve škole je to nepodstatné, ale ve vztahu k dětem to je podle mého velká výhoda. Člověk k nim má blíž a oni vidí, že vás taky zajímá něco, co je a že si nemyslíte, že to je blbost. Já mám tyhle věci osobně taky ráda a doufám, že se mi podaří ten krok s nimi držet co nejdéle (smích).

Občas se o Ústí mluví nelichotivě. Jak vnímáte život v Ústí?

ČTĚTE TAKÉ
Vše za pochodu, nelíbí se učitelům. Jsou to ministerské zmatky, zní nejen z Neštěmic

Neříkám, že tu je všechno špatné a nefunkční, ale jako krajské město si myslím, že máme hodně rezerv a nedostatků. U některých věcí není využitý dost potenciál. Máme sice univerzitu, ale studenti se tu skoro nepohybují. Mírovému náměstí se v určitém čase raději vyhýbám. Naštěstí jsem v domě v ulici, která není moc známá a máme klid a krásný výhled a tím bych to aspoň trochu pozitivně uzavřela.

Chtěla byste žít někde jinde na světě?

Přiznám se, že asi bych nechtěla žít jinde. Být chvíli tam a tam klidně, ale natrvalo asi ne. Člověk si sice zanadává, ale spoustu věcí tu máme jednodušších a lepších a pokud člověk nevycestuje do zahraničí a nevidí, jak to funguje jinde, tak bude stále nadávat, ale tam, tam jinde si to rychle uvědomí, jak se vlastně máme dobře. Práce, přísun potravy a vody, lékařská péče, svoboda, pocit bezpečí.

Autor: Jiří Šlaj