Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Vzdali hold padlým kamarádům. Z extrémního závodu vojáků v Žatci rovnou na Moravu

29. 06. 2021

zdroj fota: Facebook 41. mechanizovaného pluku gen. Josefa Malého

Žatec – Soutěž armádních družstev pod názvem Memoriál Davida Beneše má každoročně za cíl připomenout si pětici českých vojáků, kteří přišli v roce 2014 o život na misi v Afganistánu po útoku sebevražedného atentátníka. Letos se akce konané v Žatci zúčastnilo sedmnáct družstev. Akce je zároveň koncipována jako připomínka veteránů, kteří misi přežili, ale utrpěli při ní těžké zranění.

V Žatci šlo o zápolení, při kterém si někteří účastníci museli sáhnout na samé dno. Soutěž armádních týmů, kterou uspořádal 41. mechanizovaný prapor generála Josefa Malého z Žatce, je zkouškou odolnosti a vůle . Hostitelský tým praporu 4. brigády rychlého nasazení si odnesl pódiové umístění, ale uznání si zasloužili všech sedmnáct dvojic, které vícebojem prošli od počátku až do konce.

Co přesně na drsňáky čekalo?

„Akce je pořádána na počest všech válečných veteránů. Soutěže se můžou zúčastnit družstva příslušníků AČR a budou plnit náročné disciplíny, jako jsou střelby na různých stanovištích, přesun na dlouhou vzdálenost se zátěží, orientace v terénu, ošetřování raněných, práce s radiostanicemi, překonávání překážkové dráhy NATO a plnění dalších zajímavých úkolů,“ stálo v pozvánce na akci.

Sedmý ročník prestižní akce dává možnost vyzkoušet si různé bojové dovednosti a navíc jako bonus uctít pětici mrtvých vojáků, které zabil v roce 2014 sebevražedný atentátník v Afganistánu.

„Memoriál je důstojnou vzpomínkou nejen na našeho kolegu a kamaráda Davida Beneše, ale na všechny padlé válečné veterány, kteří zahynuli při plnění služebních povinností. Díky tomu se na ně nebude zapomínat,“ vysvětlil velitel praporu a současně ředitel soutěže podplukovník Stanislav Kočica.

Překvapení na závěr

Po vyhlášení výsledků došlo ještě na odhalení pomníku. „Na závěr Memoriálu Davida Beneše jsme si připravili překvapení pro rodinu Davida a to odhalení památníku před útvarem se jmény „Benyho“ a „Mevky“. Ctíme naše padlé kamarády a také jsme chtěli mít důstojné pietní místo přístupné i pro veřejnost,“ stojí na oficiálním profilu 41. mechanizovaného praporu.

Jak se jim dařilo můžete shlédnout v přiloženém videu.

https://www.youtube.com/watch?v=KzvAswAzwMs

Zdroj: Armyweb & CZdefence

Bezprostředně po ukončení víceboje vyrazila žatecká jednotka pomáhat do oblastí postižených tornádem na jih Moravy nebo do Stebna u Kryr. „Naši kluci neumí sedět na zadku a dobrovolně vyrazili pomáhat ve svém volném čase. Ale samozřejmě nedělají nic na své triko. Máme kluky na Hodonínsku, kde pomoc koordinují s Červeným křížem. A především máme kluky kousek od Žatce ve Stebně u Kryr! Tady kluci spolupracují s velitelem zásahu od hasičů,“ uvádí oficiální Facebook žateckého mechanizovaného praporu.

 

Autor: Jiří Šlaj