Dnes

  • Pátek 5. března 2021
  • Svátek má Kazimír

Výzva vyslyšena: Ústečtí strážníci jsou zařazeni do první fáze očkování!

01. 02. 2021

Zdroj fota: Policie.cz

Ústecký kraj  – V lednu nastal zlom v rámci rozvržení strategie očkování. Zahrnuti do první fáze budou i ústečtí strážníci, kteří od vypuknutí epidemie byli v první linii. I přes to, že byli každý den v lidském kontaktu, nejprve do první fáze nespadali. To se od ledna změnilo.

Strážníci se mohou radovat, výzvy byly vyslyšeny a strážníci byli zařazeni do první fáze očkování. To, že koronavirus zasahuje i zaměstnance Městské policie na  Ústecku, není pochyb. Jen od září onemocnělo 23 strážníků a dalších 17 bylo v karanténě, a to je v organizaci, která zaměstnává 160 lidí, je poměrně hodně. „Ti lidé vypadnou ze služeb na deset i více dní a na ulici chybí. Pro práci u nás neplatí omezení kontaktu s lidmi,“ vysvětlil ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule podle serveru Denik.cz s tím, že se později ukázalo, že policisté často řeší případy opilců nebo bezdomovců, u kterých se následně prokáže pozitivní nákaza.

Každodenní lidský kontakt

„Řešili jsme čtyři případy otevření bytu, kde to potřebovali senioři, případně se k nim nemohli dostat příbuzní. Pomáhali jsme u staré dámy, která pak také byla covid-19 pozitivní. Ochranné prostředky sice máme kvalitní, ale občas to prostě nestačí,“ jmenuje další případy ředitel. Podle něj se strážníci každý den setkávají s „hříchy ulice“, kdy se později ukáže, že dané osoby byly nakaženi koronavirem.

Lednový zlom

Šéf ústecké politice proto uvedl, že byl příjemně překvapen, že se od 11. ledna začali v metodice pro očkování strážníci objevovat v prioritních skupinách. Podle ministerstva zdravotnictví spadají útvary policie totiž nově do první fáze očkování. Vláda tak reagovala na výzvy měst a obcí  i Unie bezpečnostních složek.  „Strážníci jsou součástí kritické infrastruktury, proto jsem na vládu apeloval, aby je do prioritní skupiny zahrnula,“ řekl v prosinci, tedy v době, kdy strážníci mezi prioritní zařazeni nebyli, například i ústecký primátor Petr Nedvědický.

ČTĚTE TAKÉ
V Ústeckém kraji je aktuálně sedm tisíc nakažených. Nejhorší je situace v Děčíně

Nyní panuje shoda na tom, že je policisty nelze vynechávat v přednostním očkování.

Autor: ps