Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Vyznamenání in memoriam. Válečný stíhač Chábera kosil nacisty, od prezidenta získal Řád bílého lva

30. 10. 2020

Litoměřice – Bez potlesku a bez lidí. Tak letos probíhalo předávání státních vyznamenání na Pražském hradě z rukou prezidenta Miloše Zemana. Jedním z oceněných byl i válečný letec František Chábera. Generálmajor ve výslužbě získal poctu za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. Chábera umřel v roce 1999, pochován je v severočeských Litoměřicích.

Na válečného hrdinu si vzpomněli v Litoměřicích, když otevírali nový most spojující město s Lovosicemi. Dnes nese jméno po Františkovi Cháberovi, který bránil vlast za Druhé světové války. Za to byl oceněn už za svého života. Čtyřikrát získal Československý válečný kříž 1939. Vyznamenání uděloval prezident republiky, který k jeho udělení mohl zmocnit i ministra obrany či velitele vojska. Bylo udělován doživotně. Mimo jiné získal československý válečný letec dalších jedenáct různých ocenění. Na ocenění prezidentu jej navrhl poslanec a místostarosta Litoměřic Karel Krejza

Zažil obě války

Chábera se narodil v roce 1912 v německém Landsbergu. Pilotem chtěl být už od svých počátků, vyučil se elekromontérem a nastoupil k letectvu. Působil jako zkušební pilot Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Letňanech. Se začátkem války odešel bojovat proti nacismu do Polska a později do Francie. Tam se mu povedl husarský kousek, když sestřelil pět německých letounů. Válka ho na čas zavála do Severní Afriky a zapojil se do slavné bitvy o Británii. Od roku 1944 sloužil jako dobrovolník v Sovětském svazu, v září až říjnu 1944 pak bojoval ve Slovenském národním povstání.

Komunistické vězení

Jeho osud byl podobný jako u ostatních hrdinů, kteří se snažili zastavit Hitlera. Komunistický režim, který byl nastolen únorovým pučem v roce 1948, se k němu zachoval macešsky. Byl zatčen a obviněn údajného z pokusu o útěk. V následném politickém procesu byl odsouzen k pěti letům vězení. Vězněn byl až do roku 1953 na Borech, v pracovním táboře Vojna (uranový důl u Lešetic), Kytíně a poté v Jáchymově. Pochován je v Litoměřicích, kde byl jmenován čestným občanem. I přes útrapy se dožil vysokého věku a umřel v roce 1999.

ČTĚTE TAKÉ
V Mukově a Teplicích pietou uctili památku amerických letců sestřelených během 2. světové války

Ve společnosti Píky

Mezi dalšími oceněnými ve vojenské skupině byli Josef Koukal, Miloslav Masopust a generál Heliodor Píka, který přežil komunistický režim jen o jeden rok. Píka byl československý legionář, významný představitel zahraničního československého protinacistického odboje. Po převratu v únoru 1948 se stal obětí komunistického režimu.

Autor: