Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Vysoké energie se promítají i školného kolejí na Ústecku. Internáty zdražily o 13 procent

18. 09. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.com

Ústecký kraj – Zdražování v reakci na narůstající ceny energií se promítá do všech sfér, škol nevyjímaje. Vysokoškolské koleje i některé internáty v Ústeckém kraji zdražily kvůli vyšším vstupním nákladům ubytování – řádově o 13 a 15 procent.

Studenty, kteří zvolí ubytování na univerzitních kolejích, vyjde nyní jednolůžkový pokoj na 184 korun za den namísto původních 160 korun. Vyplývá to z ceníku, který Správa kolejí a menz (SKM) zveřejnila na svých webových stránkách. Podle ředitele správy Martina Peciny zvýšení cen za ubytování je reakcí na zdražování energií.  Internáty neboli domovy mládeže mohou ceny zvýšit až na 1600 korun. Domov mládeže, který patří pod střední zdravotnickou školu v Ústí nad Labem, letos zvýšil měsíční platbu z 1200 na 1400 korun. „Nezvýšili jsme cenu na možné maximum, protože je to jakási rezerva a jednak jsme si nebyli jistí, jestli by si to všichni rodiče mohli dovolit,“ řekl vedoucí domova mládeže Libor Prexler s tím, že není vyloučeno další zdražování, pokud letošní výdělek nepokryje vyšší náklady.

Od ledna 2023 zdraží také střední odborná škola v Chomutově, pod níž patří dva domovy mládeže. „V současné době platí studenti 1100 korun a od ledna to bude 1300,“ řekla vedoucí internátů Andrea Gubelová podle ČTK. Škola zvolila kompromis, zvýšit cenu na maximální částku by nebylo podle Gubelové fér vůči ubytovaným.

Autor: redakce