Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Vysál voliče a dal ČSSD K.O. Foldyna: „Je mi to líto, ale život jde dál.“

05. 10. 2020

Ústecko – Kdo utrpěl těžký direkt v krajských volbách v Ústeckém kraji je zřejmé podle výsledků. ČSSD, která se pyšnila v posledních dvou krajských volbách stabilní oblíbeností, nyní zcela propadla. Z vládnoucí koalice se nicméně nepřesune ani do opozice, nasbírala jen tři procenta hlasů což na křeslo v krajském zastupitelstvu nestačí. Dá se odhadnout, že ve volebním štábu oranžových v sobotu odpoledne pravidelně aktualizovali stránku na volby.cz u jména Jaroslav Foldyna.  Jejich bývalý člen vyhrál u voličů  SPD na preferenční hlasy, kterých získal přes 3700.

Sociální demokracie si před volbami za lídra zvolila Jaroslava Krákoru, bývalého poslance a lékaře, ale díru do světa s ním neudělala. „Dělali jsme dva týdny kampaň každý den, vzal jsem si na to dovolenou, ale nestačilo to,“ řekl při rozhovoru pro Českou televizi zklamaný Krákora.

Rozkol a pochybné kšefty Bendy

Voliči to ČSSD spočítali do poslední koruny. Nepomohl ani krok angažovat jako poradce Jiřího Paroubka. Ten při předvolebním období dělal kontaktní kampaň a rozdával po městech růže a propisovačky. Nestačilo to a strana bude muset přemýšlet o tom, jestli si vybrala správné osobnosti na kandidátku. Ještě před volbami opustili Sociální demokracii výrazné a osvědčené osobnosti, zpět na scénu se vrátil podnikatel Petr Benda. Ten nebyl akceptován u části vedení strany. Navíc se provalilo, že daroval straně milion a spekulovalo se o tom, že právě dar mu pomohl na kandidátku.

Žolík Foldyna

Jestli něco Sociální demokracii v Ústeckém kraji trápí, je to odliv osobností. Preference jim nezachránilo ani úspěšné vystupování předsedy Hamáčka coby ministra vnitra. Sázka na červený svetr u dalších kandidátů nebylo žádné terno. A právě Jaroslav Foldyna, který kandidoval za SPD, by se jim hodil do krámu. Jeho popularita a přímost mu přinesla nejvíce 3753 preferenčních hlasů. „Je to pro mě zadostiučinění, já jsem zůstal stejný, ale strana se změnila. Musel jsem se s odchodem vyrovnávat,“ uvedl pro Naseustecko.cz Foldyna. Novopečený zastupitel SPD vnímá své nové angažmá jako velký závazek. „Voliči šli za mnou do SPD. Výsledek je pro ČSSD tragický, je mi to líto, ale život běží dál,“ dodal závěrem.  Jen pro srovnání, druhé místo obsadil kandidát na hejtmana koalice ODS – KDU Jiří Kulhánek, který starostuje v Kadani.

Zdroj: Volby.cz

Komunisté si spálili ruce

Konec Bubeníčka znamená i konec komunistů ve vedení kraje. Kandidát na hejtmana Radek Černý tušil, že nahradit oblíbeného hejtmana bude nadlidský úkol. „Chtěl bych mu poděkovat za to, co pro lidi všechno udělal. Jít na kandidátku po něm je složitý úkol,“ prohlásil na předvolebním mítinku Černý. Jeho tušení se potvrdilo, protože voliči dali KSČM jen šest procent hlasů a vzhledem k poměru sil se s nimi ve vedení kraje nepočítá. V 55 členném zastupitelstvu budou mít své čtyři členy.

 

Autor: