Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Výkup bytů na Mostecku zastaven. Nesplňovaly požadavky radnice!

05. 02. 2021

zdroj fota: archív redakce

Most – Most ukončil výkup bytů, které následně nabízel jako sociální bydlení. Stalo se tomu tak po dvou letech a důvodem byla malá nabídka bytů, které by splňovaly požadavky Magistrátu. Radnici se jich do svého vlastnictví podařilo od roku 2019 získat jen osm.

Za loňský rok nezískala radnice ani jeden byt. Výzva byla zveřejněná loni na podzim. „Ve třetí etapě výkupu bytů obdrželo město čtyři nabídky na prodej bytů s tím, že tři bytové jednotky nesplňovaly požadavky na výkup. Jedna nabídka splňovala požadavky města, ale prodávající během několika dnů svou nabídku stáhl s tím, že byt již prodal,“ uvedl mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST).

Původní záměr města byl jasný – nabídnout sociální bydlení pro lidi s nízkými příjmy a zároveň snaha vyčistit město od spekulantů s byty. Podle dřívějšího vyjádření primátora cíl byl poskytnutí bydlení za přijatelné peníze. „Mohou to být jak matky samoživitelky, senioři, ale i navrátilci z vězení nebo oběti byznysu s chudobou. Podmínkou je, že obyvatelé bytů musí řádně platit a dodržovat pravidla,“ řekl při spuštění projektu primátor.

Byty, které město vykupovalo muselo splňovat určité podmínky. Jednalo se především o velikost, lokalitu. Hlediskem také byla okamžitá obyvatelnost nebo to, aby byt nebyl zatížen dluhy. „Most se tím snažil rozšířit vlastní bytový fond a za pomoci dotací z EU vykoupit a opravit další byty pro potřeby sociálního bydlení,“ doplnil Paparega s tím, že za osm bytů zaplatila radnice 3,8 milionu korun. Vyčleněna měla ale pět milionů s možností navýšení.

Autor: ps