Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

Voličům „voní“ program Přísahy a SPOLU. Pokles preferencí nezastavila koalice Pirátů a STAN

05. 08. 2021

Zdroj fota: oficiální Facebook hnutí Přísaha

Ústecký kraj – Kdo začne rychle utíkat už na začátku závodu, nemá záruku, že doběhne do cíle jako první. Výsledky nového průzkumu firmy Median poukazují na další pokles oblíbenosti u koalice Pirátů a STAN, která se v prvních průzkumech objevovala na prvním místě. Na tom je trvale vystřídalo hnutí ANO, skokanem měsíce je koalice SPOLU a Přísaha Roberta Šlachty.

Vrásky na čele mají volební manažeři stran, kterým ubývají voliči. Mezi ně patří hnutí SPD, které zaznamenalo jednoprocentní pokles. Ještě větší panika je na místě u ČSSD. Tradiční strana se dokonce dostala pod hranici, která by ji zaručovala vstup do Poslanecké sněmovny. V jejich barvách je nejvíce vidět ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ale v růstu procentních bodů to není vidět. Ačkoliv ČSSD rozdává „volební dárečky“, zatím to kouzlo nefunguje a voliči se na lep nechytají. Poslední kontrola v teplické firmě po boku Matěje Stropnického sice mediální pozornost upoutala, ale veskrze byla chápána jako špatný pokus o předvolební kampaň.

Hlasy Tomio Okamurovi nepřihrál ani plánovaný jarmark SPD, který poukázat na možnost zlevnit regionální potraviny.

Prvenství by podle Medianu nyní obsadilo hnutí ANO, které získalo stejnou podporu jako v předešlém průzkumu. „Pokud by hnutí ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří hnutí vážně zvažují volit a nevylučují účast ve volbách, získalo by 30,5 % hlasů. Zisk přesvědčených voličů by ANO stačil na volební výsledek na úrovni 15,5 procenta,“ stojí v metodické poznámce Medianu.

Lépe je na tom koalice SPOLU, která vzrostla o 1,5 procentního bodu, které zmizely z podpory Pirátů a STAN. Stále lepších výsledků dosahuje hnutí bývalého elitního policisty Roberta Šlachty, který by s přehledem překročil pětiprocentní hranici. „Potenciál Přísahy se drží na úrovni 11,5 % a je tak vyšší než u KSČM a ČSSD. Voličské jádro ovšem není příliš silné. Číselně si tedy Přísaha vede podobně jako SPD,“ uvádí Median.

ČTĚTE TAKÉ
Volební last minute. Přihlášky po čtvrté hodině už proletí komínem. Překvapením je Babiš!

Hned za ním je stále více nejistá pozice KSČM, která by si u voličů zajistila podporu šesti procent.

Sněmovních voleb by se v červenci zúčastnilo podle svého vyjádření 63 procent respondentů, určitě by k volbám nešlo 28 procent dotázaných.

Autor: Jiří Šlaj