Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Voliči rozdali karty. Vítězem voleb v Ústeckém kraji je hnutí ANO, následuje koalice ODS-KDU

03. 10. 2020

Ústí n. L. – Bez překvapení je jmého vítěze krajských voleb. Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše si podruhé za sebou podmanilo Ústecký kraj. Voliči, kteří přišli k urnám, dali vítězi 25,88 %. S velkým odstupem skončila ODS v koalici s KDU, ta oslovila 12,37 % procent. Za nimi skončili Starostové a nezávislí, kteří si připsali zisk 11,17 %.

Ústecké krajské zastupitelstvo má 55 členů. Pro získání alespoň jednoho mandátu bylo potřeba překročit pětiprocentní hranici. To se podařilo hned osmi subjektům. Po přepočtu výsledku hlasů voličů vypadá situace následujícím způsobem. V zastupitelstvu získalo ANO 17 mandátů, ODS osm, STAN sedm, Piráti šest a SPD pět křesel. Po čtyřech zastupitelích získaly KSČM, koalice JsmePRO, LES, SNKED, Zelení, TOP09 a Koalice UFO, ProMOST. Je patrné, že ANO bude potřebovat dohodu s ostatními, aby se dostala do rozhodovací funkce.

Skládání puzzle ANO
Složení vládní koalice v kraji bude předmětem jednání a debat. Už před konáním voleb se některé strany vymezily, s kým by do spojenectví nešly. Nebylo velkým překvapením, že si levicové volební programy netykají s pravicovými. Posledních osm let byly u moci v Ústeckém kraji komunisté v různých koalicích, naposledy s ČSSD a SPD. Pro Českou televizi se vyjádřil lídr vítězného hnutí Jan Schiller. „Vyjednávat o koalici chce podle svých slov se všemi subjekty. „Priority nemám. Sedneme si dnes jako tým a pobavíme se, co dál.“

Autor: