Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Vodík jako čistá cesta pro Ústecký kraj. Podle končícího hejtmana si to lidé zaslouží

26. 10. 2020

Ústecko – Vodík se stal tématem číslo jedna při online konferenci, která se konala v nově zrekonstruovaném sídle Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK). Smyslem setkání bylo podpořit komunikaci mezi pracovníky z chemického průmyslu, škol, výzkumu i veřejné správy. Konferenci vedl Jaromír Lederer z výzkumně vzdělávacího centra Unipetrolu.

Letošní rok byl výjimečný. Aby se mohla konference konat, bylo potřeba zajistit její průběh v online prostředí. V Ústí se tak na setkání diskutovalo hlavně přes monitory počítačů.

O čem byla řeč? Především o nových poznatcích a budoucího využívání vodíku v souvislosti s přechodem na bezuhlíkové zdroje energie. Zatím se jako zdroj vodíku využívá výroba ve Spolchemii při membránové elektrolýze na výrobu chloru a hydroxidů. Právě v tomto procesu vzniká jako odpadní látka vodík, který by chemička chtěla využít pro pohon autobusů nebo aut. Vodík, který se v kraji významně vyrábí, může přispět významně k ekologizaci kraje a být příležitostí v procesu dekarbonizace ekonomiky.

Kvalitní životní prostředí

Vodík bude v Ústeckém kraji zpracován, distribuován i široce využit jako čistý, bezuhlíkový zdroj energie. V minulém roce 19. listopadu bylo podepsáno Memorandum o partnerství a spolupráci při rozvoji komplexního využití vodíku jako zdroje čisté energie. „Občané našeho regionu si zaslouží kvalitní a šetrnou péči o životní prostředí. Podmínky pro to zde máme. Je to velká šance, jak může být Ústecký kraj v něčem první,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.

Vodíková doprava

Ekologický pohon chce Ústecký kraj primárně využívat při dopravní obslužnosti. To kvitoval před časem i náměstek hejtmana Martin Klika. „Chemie a energetika byly vždy pilíře ekonomiky Ústeckého kraje, tahouni inovací. Vidíme v tom příležitost a naši budoucnost.“ Projekty cílí převážně do dopravního sektoru, na vodík by měly jezdit autobusy přímo v Ústí nad Labem. „Rozhodnutí má nejen vysoce pozitivní ekologický potenciál, ale vytváří také významné ekonomické přínosy pro firmy v Ústeckém kraji,“ doplnil ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata.

Výzkum a spolupráce

Naplňovat se bude kooperace i ve výzkumné sféře. „Vodík má skvělý potenciál a jeho aplikace představuje velkou výzkumnou výzvu. Ve spolupráce s VŠCHT, ČVUT, případně dalšími vysokými školami se proto, mimo jiné, zaměříme na základní výzkum v oblasti bezpečného ukládání vodíku. Připravujeme rovněž specializaci studijního programu Energetika zaměřenou na čisté energie,“ upřesnil rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Martin Balej.

Nové autobusy by měly jezdit po Ústí nad Labem a dalších městech v Ústeckém kraji v příštím roce.

Autor: