Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Na úkor středních a malých podniků: Vláda schválila šest miliard za nové kotle pro Babišovu chemičku

22. 10. 2020

Ústecko – Kauza, která v záplavě zpráv o počtu nemocných a zemřelých málem zapadla. Pro tři kraje, kde dlouhodobě probíhala těžba, je připraveno ve fondech Evropské unie 180 miliard. Peníze by měly putovat na restrukturalizaci ekonomiky po utlumení těžby černého a hnědého uhlí. Přednostně by měly peníze čerpat malé a střední podniky. Na dotace si ale brousí zuby i chemička v Lovosicích, kterou podpořila současná Vláda ČR v čele s Andrejem Babišem.

Návrh vlády, aby putovalo šest miliard na koupi kotlů v lovosické chemičce, vyvolal řadu negativních reakcí. Návrh má být odeslán k příslušným orgánům Evropské unie, kde už jméno Andreje Babiše dobře znají. Stále ještě totiž není vyřešen spor o střet zájmů a kauza Čapí hnízdo. „Případných 6 miliard pro Lovochemii z peněz pro regiony zasažené útlumem těžby, je dle mého názoru nepřípustný střet zájmů,“ vyjádřil se na svém oficiálním profilu lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Peníze i pro Křetínského

Diskutabilní je i další způsob rozdělování peněz na obnovu Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Část prostředků má dostat i impérium Daniela Křetínského, který by za ně rád zrenovoval teplárnu v Komořanech. Mezi vyvolenými má být i polostátní firma ČEZ. Přitom prostředky by měly primárně dostat firmy na obnovu krajiny po těžbě a změnu struktury hospodářství. „Ve skutečnosti ovšem vláda hodlá dle informací z médií navrhnout evropským orgánům, aby značnou část těchto prostředků získaly největší společnosti,“ nelíbí se Bartošovi. Podle jeho názoru by se navíc Česká republika vystavovala nebezpečí porušení evropského finančního nařízení ke střetu zájmů.

Střet zájmů

Piráti se do celé kauzy vložili a poslali dopis na Ministerstvo životního prostředí (MŽP). „Důrazně jsem pana ministra Brabce upozornil, že nese odpovědnost za případné přidělení těchto prostředků v rozporu s evropskými a českými předpisy ke střetu zájmů,“ napsal Bartoš. Jestli se situace změní a dojde k rozdělení peněz pro malé a střední podniky má v kompetenci Ministerstvo životního prostředí. V rozdělování dotací jsou řídícím orgánem pro hospodárné přerozdělení prostředků z evropského fondu určených pro regiony postižené těžbou fosilních zdrojů. Je obecně známo, že ministr Brabec je bývalým ředitelem Lovochemie.

Autor: