Dnes

  • Pátek 16. dubna 2021
  • Svátek má Irena

Vláda konečně zažádá Německo o pomoc s covid pacienty. Schiller nabídku lůžek vítá

25. 02. 2021

zdroj fota: pixabay.com, fcb Schiller

Česko konečně zvažuje požádat Německo o pomoc s covid pacienty. Ve středu to měl na programu jednání mimo jiné Ústřední krizový štáb. Právě Ústecký kraj byl ten, který volal o možnost využití lůžek ze sousedního Saska ještě před tím, než budou v tuzemsku kapacity zcela vyčerpané. Takový protiargument totiž zněl ze strany ministerstva zdravotnictví, proč by se se žádostí o zahraniční pomoc mělo ještě počkat. V úterý ale náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý připustil, že zdravotnický systém se blíží kapacitnímu vyčerpání.

V tento okamžik jsou jistá místa v Sasku, které nabídlo České republice prozatím devět lůžek pro pacienty s covidem-19.  Podle premiéra Andreje Babiš (ANO) německá kancléřka Angela Merkelová nyní zjišťuje dostupnost kapacit i v Bavorsku a dalších spolkových zemích.

Babiš v úterý uvedl, že mu Merkelová kvůli nabídce míst v německých nemocnicích volala. Podle svých slov saskou nabídku premiér předal hejtmanům Karlovarského a Ústeckého kraje, je tedy na nich, zda ji využijí. „Budeme to mít v záloze, kdyby bylo potřeba to využít. Abychom byli připraveni, aby byla připravena logistika,“ uvedl Babiš podle serveru Českenoviny.cz.

Schiller nabídku vítá

Hejtman Jan Schiller (ANO) nabídku vítá. „Nabídky si vážím a je s ní počítáno jako s možností, pokud se stav zhorší natolik, že potřeby nepokryjeme v rámci ČR,“ okomentoval pro redakci Naseustecko.cz německou pomoc pro pacienty s koronavirem. Lůžka si tedy ponechá jako rezervu.

Redakce NU již v minulém týdnu upozorňovala na stanovisko kraje, který chtěl požádat o pomoc Německa mnohem dříve. Byli bychom rádi, za Ústecký kraj, kdyby se vláda domluvila se svobodným státem Sasko, aby pacienti, vyžadujících tu intenzivní péči, mohli být převezeni do sousedního Německa, kousek za hranice, a aby nemuseli být převáženi, například, někam na Moravu,“ shrnul minulý týden mluvčí kraje Martin Volf s tím, že podle něj vláda s žádostí o pomoc chce počkat do vyčerpání zásob.

ČTĚTE TAKÉ
V Kadani očkovali mimo pořadník. Ministerstvo prošetřilo kauzu

Resort zdravotnictví chtěl počkat na vyčerpání kapacit

Ministr zdravotnictví záměru totiž oponoval s tím,  že o zahraniční pomoc musí žádat přímo vláda na základě zákona o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci, a to v případě celorepublikového vyčerpání kapacit. „V dané době by mělo být toto minimálně projednáno v rámci ÚKŠ a to je taky varianta, ke které se momentálně kvůli rychlejšímu průběhu kloní všichni zúčastnění,“ uvedla tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý totiž v úterý na tiskové konferenci informoval, že předal žádost šéfovi resortu, aby vláda oficiálně požádala Německo o pomoc s covidovými pacienty. Před novináři to vysvětlil tím, že v nejbližších dvou týdnech hrozí absolutní vyčerpání kapacity lůžek intenzivní péče. Poukázal také na čísla, která hovoří jasně. V nemocnicích je 6573 nakažených, rekordních 1329 z nich je ve vážném stavu. „Česká republika ještě v takové situaci nikdy nebyla,” varoval Černý.

Aktuální stav je neutěšený. Za pondělí přibylo v Česku 11 233 nakažených, zhruba o 2300 více než před týdnem. Protiepidemický index je na úrovni 75 bodů.

Autor: ps