Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

Víte, co je volební potenciál? Podle Kantaru a Data Collect ho má nejvyšší koalice SPOLU

06. 09. 2021

zdroj fota: volby.cz

Praha, Ústecký kraj – Volební potenciál znamená, kolik hlasů by strana získala, pokud by se k ní přiklonili všichni, kdo zvažují její volbu. Podle průzkumu pro Českou televizi, který uskutečnily firmy Kanatar CZ a Data Collect ho má největší koalice SPOLU. Svůj hlas by jí dalo 31,5 procenta voličů. Na druhém místě skončilo hnutí ANO a třetí další koalice Pirátů a STAN.

Při určování volebního potenciálu se bere v úvahu několik skutečností. Respondent může při vyplňování dotazníku uvést více stran současně. Suma potenciálů tak neodpovídá sto procentům. Volič rozhodující se například mezi dvěma subjekty je započítáván jako potenciální volič obou z nich. Nejde tedy o prognózu výsledků voleb jako v případě volebního modelu. Někdy bývá zveřejněno i volební jádro, které vyjadřuje jisté voliče, kteří jsou pevně rozhodnuti pro jednotlivou stranu. To často souvisí s množstvím členů hnutí či strany či politickým ukotvením občanů.

Podle Kantaru a Data Collect je na tom nejlépe koalice SPOLU, která by v případě stoprocentní účasti svých voličů dostala přes třicet procent. Hnutí ANO premiéra Babiše, který kandiduje za Ústecký kraj, oslovuje třicet procent voličů. Piráti spolu se Starosty by mohli pomýšlet na zisk až 27,5 procenta hlasů. Výsledky voleb z velké míry ovlivní účast a chuť voličů přijít k urnám.

Za silnou trojicí je SPD, která oslovuje 13,5 procenta. Na pátém místě jsou sociální demokraté, kteří budou právě na disciplinovanost voličů spoléhat. Jejich pozice není zrovna dvakrát ideální a pro vládní stranu bude důležité projít přes pětiprocentní hranici. Hnutí Přísaha by mohlo od voličů získat až 9,5 procenta hlasů. Potenciál KSČM je osm procent a Zelených o jeden procentní bod nižší. Společnou kandidátku Trikolory, Svobodných a Soukromníků by mohlo podpořit až 5,5 procenta hlasujících.

ČTĚTE TAKÉ
Z interních zdrojů: Nejde jen o Bartoše. Babišova kandidatura na Ústecku má i další důvody

Volební potenciál hnutí a stran přes volbami do Poslanecké sněmovny

1.       Koalice SPOLU
2.       Hnutí ANO
3.       Piráti a STAN
4.       SPD
5.       ČSSD
6.       Hnutí Přísaha
7.       Strana Zelených
8.       Trikolora, Svobodní a Soukromníci

 

Autor: redakce