Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Viník otravy na Bílině neznámý. „Musíme počkat na rozbory vzorků,“ řekl mluvčí rybářského svazu

05. 05. 2021

Zdroj fota: koláž autora (ilustrační foto)

Ústí n. L. – Nedávný incident, při kterém došlo k úhynu ryb v řece Bílině se i nadále vyšetřuje. Po zjištění znečištění komplikoval celou situaci v neděli vysoký průtok řeky a silný zákal, který znemožnil odhad celkové ekologické havárie. Větší průtok v řece odnesl mrtvá těla po proudu. „K úhynu došlo odhadem v ranních nedělních hodinách, jako rybáři jsme se ovšem o situaci bohužel i právě s ohledem na počasí dozvěděli až kolem poledne,“ upozornil mluvčí Českého rybářského svazu, z. s., Severočeského územního svazu Jan Skalský.

Pokud bychom srovnávali, jak na tom byla řeka Bílina před rokem 1989 a dnes, tak se to v mnohém zlepšilo. „Je to velký posun, ale stále nás trápí především lokální problémy,“ prozradil Skalský. Poté, co se přišlo na to, že jsou v řece uhynulé ryby, začalo se s odběrem vzorků vody, uhynulých ryb a kontrolou toku. „Podařilo se nám zjistit výraznější zakalení vody od města Most níže,“ řekl Jan Skalský. Obecně jedním z nejčastějších důvodů úhynů ryb bývají nečištěné odpadní vody, které se při deštích dostávají do toků. Riziko představují i jemné sedimenty např. při vypuštění nadjezí (např. úhyn v řece Bílině před několika lety v Ústí nad Labem). U tzv. ČOVek bývá při deštích problém s tím, že mohou uvolňovat do vodního toku látky obsahující znečištění.

Bez postihu

Čistírny odpadních vod mají technologickou ochranu, aby nedošlo při vydatných deštích k jejich vyplacení. „Mají to konstruované tak, že jim odlehčováky při velkém dešti pomáhají odvádět přebytečnou vodu pryč,“ prozradil odborník firmy Envitech Zbyněk Novák. V případě, že by byl prokázán úhyn právě kvůli nečištěným odpadním vodám, nehrozí tak provozovateli ani sankce.

Úhyny v Bílině nejsou bohužel ničím novým. Už v minulosti k tomu došlo například v souvislosti s únikem odpadních vod v Mostě. V tomto ohledu se jedná o problematickou řeku,“ zavzpomínal Jan Skalský. Obecně lze konstatovat, že řeka protéká regionem s vysokou hustotou obyvatelstva, tedy velkými městy, navíc zatíženou těžbou, hutním a chemickým průmyslem apod. Tyty skutečnosti přinášejí samozřejmě s tím spojená rizika.

ČTĚTE TAKÉ
Bílina dostala naději. Neúnosnou dopravní situaci ve městě může vyřešit tunel

Jedlé nebo ne?

Rybáři u řeky Bíliny jsou k vidění, ale je vhodné si svůj úlovek i naporcovat a připravit k jídlu? „Žije zde široké spektrum ryb. Vím, že jsou rybáři, kteří své úlovky jedí, ale osobně bych byl opatrný, ale to je dáno možná spíš pocitově,“ řekl mluvčí Severočeského rybářského svazu, který si přesto občas rád i k této řece zajde zachytat.

Kdo tedy řeku znečištil?

Na vyšetření zdroje znečištění je potřeba počkat na analýzu odebraných vzorků. „Problém tkví ve skutečnosti, že jsme se o úhynu dozvěděli později. Ovšem nyní zvláště po každém větším dešti budeme řeku zajisté kontrolovat, zda nedochází znovu k podobné situaci,“ uzavřel Jan Skalský.

Autor: