Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Víme první: Která ze stran má v Ústeckém kraji největší volební potenciál?

02. 10. 2020

Ústí n. L. – Jednu z posledních možností, jak prezentovat své vize, měli lídři stran a hnutí na debatě v Ústí nad Labem. V Kulturním domě se bezmála dvě hodiny diskutovalo o nedostatcích Ústeckého kraje a možnostech zlepšení nelichotivé situace. Při případné tvorbě koalic po volbách zazněly nejčastěji dvě strany. Byla to ODS a Spojenci pro kraj, kteří měli největší koaliční potenciál.

Lídři stran odpovídali v prvním kole na otázku, co by bylo volebním úspěchem. Nejčastěji zněla odpověď, že případným úspěchem by byl dvojciferný výsledek. Sociální demokracie by se ráda dostala přes pět procent a lídr hnutí ANO Jan Schiller zmínil, že má hnutí nejtěžší pozici v obhajobě mandátů.

Různé pohledy, různá řešení         

Podle starosty Kadaně Jiřího Kulhánka je potřeba udržet schopné lidi v kraji. „Čelíme odlivu mozků, aby tu lidé chtěli zůstat, je potřeba jim zajistit kvalitní bydlení,“ řekl lídr ODS. Pirátská vize se dotýkala obavy, aby už se neopakovala kauza ROP Severozápad. „Měli bychom naslouchat lidem, zapojit je do rozhodování a dělat transparentní politiku,“ nechala se slyšet Kateřina Stojanová.

Drželi se programu, nezbedný Foldyna

Novou Ameriku na debatě v Ústí nikdo neobjevil, v diskuzích se politikové drželi vyšlapaných cest a reprodukovali svůj volební program. Nejvíce podle moderátora večera vyrušoval poslanec Parlamentu ČR Jaroslav Foldyna, který byl samý vtípek. „Chybí nám technické obory, většina studentů jde na humanitní studia a nám chybí lidé ve výrobě. Utíká nám voda, otázka splavnění Labe je celostátní téma a je potřeba spolupracovat se Saskem,“ řekl zástupce SPD Foldyna.

V obráceném gardu

Zaběhnutou praxi se snažili organizátoři debaty rozbít nezvyklým úkolem. Místo kritiky měla opozice pochválit vedení kraje za odvedenou práci a zástupci vládnoucí koalice si měli posypat hlavu popelem. „Z pozice občana musím pochválit dopravní podnik Ústeckého kraje,“ řekl lídr Spojenců pro kraj Jiří Řehák. Právě téma řešení dopravní situace zaznívalo opakovaně. „Před čtyřmi lety nám volali starostové obcí, že jim nepřijel autobus. I díky opozici jsme mohli prosadit koncept krajské dopravy. Nepodpořili ho zastupitelé ODS,“ řekl přítomným náměstek hejtmana Jaroslav Komínek.

Názorový střet

Kosa na kámen narazila při plnění dalšího úkolu. Lídři stran měli za úkol napsat dvě strany, se kterými by šli do koalice a případně i dvě strany, se kterými by do koalice nešli. Po obecných formulacích vystoupil Jiří Řehák. „Nešli bychom do koalice s komunisty, kteří mají na rukách krev našich spoluobčanů a s SDP, která obchoduje s lidským strachem.“ Na to zareagoval Jaroslav Foldyna, že někdo musí hájit lidi a nebát se říct pravdu o migraci. „Jediným teroristou v zemi, který je pravomocně usvědčen, je sympatizant SPD,“ kontroval Řehák. Foldyna se rozkřičel v jednacím sále a musel být uklidňován moderátorem.

Koaliční potenciál

Důležitou zprávou pro voliče jsou případná koaliční jednání. Nejčastěji zaznívaly mezi koaličními partnery s ODS a Spojenci pro kraj, kteří mají největší šanci při skládání eventuálního partnerství pro vedení kraje. „Ale je to naivní, takové kaulkulace nemají cenu, je důležité se rozhodnout až po volbách,“ nepřeceňuje situaci Kulhánek.

Autor: