Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Většina vodních ploch v kraji je vhodná ke koupání. Jezero Chmelař mezi ně ale nepatří

09. 07. 2022

zdroj fota: Ústecký kraj, www.kr-ustecky.cz

Ústecký kraj – Koupání a vodní radovánky jsou aktivity, které s létem patří neodmyslitelně k sobě. A jak je to s přírodním koupáním v Ústeckém kraji? Na to se podívali hygienici kraje. Podle nich většina jezer, zatopených lomů a přírodních nádrží v Ústeckém kraji má nadále vodu vhodnou ke koupání. Hůř průhledná je voda ve Varvažově na Ústecku a sinice či řasy se místy objevují ve Chmelaři v Úštěku na Litoměřicku. Informovali o tom krajští  hygienici.

Vodních radovánek bez obav si mohou  užívat návštěvníci parku České Švýcarsko v přírodním koupališti v Jetřichovicích. Do hloubky tří metrů je průhledná voda v Nechranické přehradě na Chomutovsku. Čistá je podle měření hygieniků také voda v bývalých hnědouhelných lomech, jako je jezero Most, Milada u Ústí nad Labem či Barbora na Teplicku, kde lidé uvidí i čtyři a půl metru pod hladinu.

Hygienici zaznamenali zvýšený obsah chlorofylu, zeleného pigmentu obsaženého v sinicích a některých řasách ve Varvažově nedaleko Ústí nad Labem. Řasy jsou také na jezeře Chmelař v Úštěku. Není vyjímkou, že se v parných dnech lidé koupou i v Labi či Ohři, tam ale kontrolní odběry hygienici nedělají.

Autor: redakce