Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Verdikt za uhynulé ryby v Labi je na stole. Papírna Mondi Štětí zaplatí pokutu 400 tisíc

11. 07. 2022

zdroj fota: ilustrační obrázek pixabay.com

Ústecký kraj – Lednová aféra uhynulých ryb v řece Labi u Štětí na Litoměřicku se přesouvá do dalšího dějství. Česká inspekce životního prostředí uložil pokutu 400 tisíc pro papírny Mondi Štětí za způsobený hromadný úhyn ryb v řece. Z papírenské firmy tehdy unikly tři metry krychlové padesátiprocentního hydroxidu sodného do dešťové kanalizace a odtud následně do Labe.

Firma se proti uložené pokutě neodvolala a ta je tak pravomocná. „Rozhodnutí České inspekce životního prostředí plně respektujeme. Vzniklá situace nás především velmi mrzí a omlouváme se za ni,“ uvedla mluvčí Mondi Štětí Milena Hucanová podle serveru iDnes.cz s tím, že  za porušení integrovaného povolení přitom papírnám hrozila sankce až do výše deseti milionů korun.

Mondi Štětí projevila již dříve velkou součinnost. K havárii se přihlásila a projevila maximální snahu k rychlé nápravě. „Se Severočeským rybářským svazem asi měsíc po události uzavřela dohodu o finanční podpoře rozvoje populací ryb v řece Labi,“ uvedl ředitel ústeckého inspektorátu Pavel Grund jeden z důvodů, proč ČIŽP přistoupila k nižší částce.

Po úniku hydroxidu sodného z papíren do řeky následně rybáři vylovily kolem dvou set kilogramů mrtvých ryb.

Autor: redakce