Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Včera bylo pozdě. Ušák chce nastartovat přeměnu kraje a začít chce hned

29. 09. 2020

Ústí n. L. – V čase předvolebním dala redakce Naseustecko.cz prostor kandidátům na hejtmana, aby se vyjádřili k pěti či více stejným otázkám. Dalším politikem, který nám zaslal odpovědi byl lídr hnutí STAN a Nezávislí Filip Ušák.

Jaká máte témata pro krajské volby?

Vize, peníze, důvěryhodnost. Tři hlavní motta, pod kterými se skrývá podstata problémů našeho kraje. Chceme zastavit podfinancování našeho kraje. To se týká změny financování tzv. Rozpočtového určení daní, kde našemu kraji utíkají ročně více než dvě miliardy. To se týká evropských tzv. kohezních peněz, kterými Evropská unie podporuje rozvoj méně rozvinutých částí EU. Náš kraj má na obyvatele méně než poloviční schopnost čerpat tyto prostředky než mnohem rozvinutější regionu jako je třeba Jihomoravský kraj.

S čím souvisí Vaše vize?

A týká se to i tzv. uhelných peněz na dekarbonizaci, které v příštích letech mohou dorazit k nám na Severozápad. S tím souvisí ty vize. Musíme mít připravené kvalitní projekty, které náš kraj nastartují a dostanou do doby pouhelné. A důvěryhodnost. O tom by se u nás v Ústí dalo mluvit hodiny.

Co lze dále ovlivňovat na krajské úrovni?

Vše souvisí s těmi výše popsanými motty. Ale konkrétně musím zmínit téma. Je potřeba dobudovat páteřní síť krajských nemocnic, hledat vhodné řešení dalšího fungování pro žateckou nemocnici. Provoz nemocnice platí město Žatec ze svých peněz. To je špatně. Musíme dát kraji koncepci zdravotnictví, která bude řešit nejen otázku nemocnic ale i dostupnosti lékařské péče v regionech. Chceme využít uhelných peněz k vytvoření opravdu špičkového zdravotnictví na severu Čech.

Právě zdravotnictví je nejvíce diskutovaným tématem voleb. Máte nějaké eso v rukávu?

Chceme rovněž obnovit systém venkovského doktora. Ten je o spolupráci obcí a kraje na vytvoření co nejlepších podmínek pro lékařskou péči na venkově, v odlehlých částech kraje. Je třeba svoz pacientů, nabídka lékařům kvalitního zázemí jako je bydlení.

ČTĚTE TAKÉ
Rozhovor: Kdo může za úpadek ČSSD? Paroubek se nadechl a řekl nám jedno jméno

Jaké navrhujete řešení u problematiky sociálně vyloučených lokalit?

V případě sociálně vyloučených lokalit jde o obrovský problém, se kterým si kraj sám neporadí. Měl by ale vytvořit co nejlepší propojení mezi obcemi a státem, který definuje pravidla a zákony. Celá třetina sociálně vyloučených lokalit v Česku je u nás v kraji. My potřebujeme dosáhnout změny některých klíčových zákonů, které by zamezily obchodu s chudobou. Byty v problémových lokalitách dostávají díky systému doplatků na bydlení příspěvek na nájemné třeba dvojnásobný, než je cena obecních nájmů. My musíme změnit legislativou cenové doplatky na bydlení, stejně jako řešit exekuční zákon i celý systém státní sociální podpory.

Jak hodnotíte současný stav kraje, co považujete za nenaplněný potenciál?

Kraj je objektivně snad ve všech žebříčcích na posledních příčkách v rámci České republiky. Spousta problémů se v čase jen umocňuje. Přitom ten potenciál kraje je ohromný. Blízko Praha, dobré dopravní spojení do metropole i Německa, krásná příroda, tradice průmyslu a energetiky, šikovní lidé.

Jaké palčivé problémy vnímáte?

Problémy se prolínají a prohlubují. Chudoba souvisí s odstěhováváním, nízkou mírou vzdělanosti, sociálně vyloučenými lokalitami i důvěrou lidí v politiku a systém státní správy. A to je vlastně asi i ten největší problém. Důvěra. Lidé třeba ve Šluknovském výběžku se cítí být zrazení a opuštění. Před deseti lety protestovali proti sestěhovávání nepřizpůsobivých a neřešení problému státem, nyní si zažili eskapády ohledně Lužické nemocnice.

S jakým volebním výsledkem byste byl spokojený?

S výsledkem, který nám umožní se podílet na správě kraje a ovlivňovat věci správným směrem. V průzkumech v poslední době rosteme a vnímám v ulicích při kontaktní kampani obrovskou míru pozitivní odezvy od lidí. Věřím ve dvojciferný výsledek a druhé místo ve volbách.

Co byste případně jako hejtman pro kraj udělal?

ČTĚTE TAKÉ
Absurdní rozpad koalice. Za vše může podle Ušáka překlep v zápise

Začal pracovat na přeměně našeho kraje. Včera bylo pozdě.

Autor: