Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Včera bylo pozdě. Kdo převezme skomírající ústeckou zoologickou zahradu? Kandidáti představili své vize zastupitelstvu

27. 05. 2021

zdroj fota: ilutrační snímek (pixabay.com)

Ústí nad Labem – Souboj dvou uchazečů o místo ředitele v ústecké ZOO mohou ovlivnit i občané. K takovému kroku přistoupilo vedení města Ústí nad Labem. O pozici se uchází Petr Fejk, který je profesně spjatý s pražskou ZOO, kde dělal třináct let ředitele a Ilona Pšenková, která se v prostředí zoologických pohybuje dlouhodobě a zná prostředí ústecké zahrady. Oba dva uchazeči představili své vize zastupitelstva města.

Obě vize kandidátů na post ředitele zoologické zahrady jsou volně dostupné na oficiálních stránkách města. Petr Fejk své vize představil v dokumentu s názvem Koncepce rozvoje pro roky 2022 až 2031. V něm nabízí pohled na současný stav areálu, který je potřeba postavit na nohy řadou úsporných opatření.

„Zoo Ústí nad Labem se nachází dlouhodobě ve stavu hluboké krize. Během posledních 10 let se v ní vystřídalo 5 ředitelů. Areál je silně podinvestovaný a neobnovuje se. Návštěvnost stagnuje. Podmínky pro zvířata vedly k pozastavení členství v Evropské asociaci zoo a akvárií (EAZA). Svými výkonnostními ukazateli i svým stavem jde pravděpodobně o nejhorší zoo v České republice. Organizace navíc opakovaně neprochází ani standardními kontrolami zřizovatele,“ píše v úvodu své vize.

Jaká řešení nabízí?

Podle Fejka není možné, aby zahrada fungovala tak, jak funguje teď. Je potřeba zrušit chovy investičně a chovatelsky náročných druhů zvířat a vyřadit nejstarší pavilony z expozičního provozu. Šetřit se má i na investicích ze strany města. Nové expozice se mají založit výhradně na úsporných, nízkonákladových objektech.

Zoologická zahrada by měla mít větší interakci s návštěvníkem. Podle dokumentu Petra Fejka není zvíře exponát, mají proto zmizet bariéry mezi zvířaty a lidmi.

Vize Ilony Pšenkové

Ve svém dokumentu zohledňuje Ilona Pšenková nejen problémy krátkodobé povahy, kam lze zařadit neobhájené plnohodnotné členství v EAZA a neúspěšný audit zřizovatele, ale i řadu dalších odvětví nutných pro správné fungování příspěvkové organizace města. Kandidátka nabízí obnovení plnohodnotného členství ústecké zoo v EAZA, personální reorganizaci a stabilizaci.

„Nastavení vhodných pracovních podmínek pro zaměstnance a snaha o reálný a smysluplný rozvoj zoo. Rozšíření areálu zoo pro budoucí rozvoj a příprava projektové dokumentace pro rekonstrukci a výstavbu pavilonů pro prioritní druhy zvířat,“ uvádí ve svém pohledu na věc Ilona Pšenková. Kompletní seznam návrhů pro zlepšení ústecké zoo lze najít na oficiálních stránkách města Ústí nad Labem.

Občané se mohou k jednotlivým koncepcím vyjádřit na diskusním fóru. Vedení města se tak snaží o maximální transparentnost, otevřenost a možnost občanů podílet se na budoucím směřování důležité příspěvkové organizace. Diskutovat lze až do 14. června.

Autor: Jiří Šlaj