Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Vau! Nová podoba cukrovaru v Ústí je na světě. Energetické vychytávky a ochrana proti povodni v ceně

14. 05. 2021

Zdroj fota: oficiální materiály (Richard Loskot)

Ústí n. L. – Dlouhé hodiny příprav a jednání nakonec vyústily v oficiální podání zásadního projektu pro rozvoj města. O peníze z Fondu spravedlivé transformace se bude ucházet i revitalizace a oprava bývalého areálu Cukrovaru na levém labském břehu. Místo by mělo spojovat centrum města dlouhou promenádou a zároveň pomocí lávky i protibřežní Střekov. Chloubou má být modernizace brownfieldu, který bude sloužit umělcům a veřejnosti.

Na světě je konkrétní podoba projektu, který by měl napomoci atraktivitě města. „Mám velkou radost, že Statutární město Ústí nad Labem – Magistrát města Ústí nad Labem podalo oficiálně projekt Cukrovaru do Fondu spravedlivé transformace týkající se proměny našeho kraje,“ napsal jeden z hlavních realizátorů projektu Richard Loskot.

Zdroj: oficiální materiály (Richard Loskot)

Ústecká postindustrie

Cílem je využít postindustriální tvář Ústí nad Labem a pokusit se spojit ji s dnešní dobou. Hlavními styčnými body jsou moderní vzhled, funkčnost a energetická udržitelnost. To vše by měl podaný projekt splňovat a navrhovatelé si od něho slibují oživení místa, které je tak trochu na periferii zájmu občanů města. „Jestli to dobře dopadne, pomůže to městu a kraji v mnoha aspektech: života s řekou, rozvoji zanedbanému území, rozvoji kreativního průmyslu, uchování industriálně-kulturního dědictví, obrazu města,“ vyjmenoval hlavní oblasti Richard Loskot.

Energetický soběstačnost

Místo, které by mělo začít žít, sloužilo v minulosti k nakládce uhlí. Teď by před kdysi strategickou surovinou měli dostat přednost lidé. Celý objet je řešen i z pohledu nebezpečí povodní. Podle návrhu je díky vyvýšení budova v pojistitelném území a tím pádem mimo dosah častého nebezpečí zvýšení hladiny řeky. Propojitelnost místa vyřešili navrhovatelé lávkou přes Labe, která spojí obě strany města a umožní lepší průchodnost oblasti. Trumfem a zároveň moderním počinem je energetická soběstačnost budovy bývalého cukrovaru.

ČTĚTE TAKÉ
„Zamrzlý“ územní plán Ústí nepřeje rozvoji ani investicím. Město bude překreslovat!

Zdroj: oficiální materiály (Richard Loskot)

Racionální využití

Do zrekonstruované budovy by se měly nastěhovat jednotlivé zájmové skupiny. „Součástí projektu mají být rozsáhlé polytechnické dílny, které bude využívat Dům dětí a mládeže Ústí nad Labem a vést je bude spolu s Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – UJEP,“ napsal Richard Loskot. Šanci na využití dostanou i místní studenti Fakult Užitého umění a designu. „Bude je moci využívat veřejnost a nájemci Cukrovaru. Součástí mají být ateliéry pro architektonická, designérská, herní a umělecká studia či jednotlivce, filmový ateliér pro Filmová kancelář Ústeckého kraje a audiovizuální centrum. Energetická bilance budovy by měla být na nule, díky využití proudu a tepla řeky,“ osvětlil Loskot.

Autor: Jiří Šlaj