Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

V Ústí umí nahradit funkci plic a srdce. Pro potřebu více testů je prodloužena provozní doba!

02. 11. 2020

Ústí n. L. – Výraznou pomoc při léčbě pacientů používají lékaři v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. U těžkých případů nakažení koronavirem umí personál využít metodu dočasného nahrazení funkce plic a srdce. V souvislosti s požadavkem Ministerstva zdravotnictví na provedení více testů se prodloužila provozní doba odběrových stanovišť ve všech pěti nemocnicích, které spadají pod Krajskou zdravotní.

Nasazení zdravotnického personálu během pandemické krize je enormní. Lékaři hledají cesty, jak pacientům pomoci. Velmi dobrou zkušenost mají doktoři v Ústí nad Labem s tzv. extrakorporální membránovou oxygenací (EMCO). Metoda, která umožňuje dočasně nahradit funkci plic a srdce, spočívá ve vedení krve kanylami z těla pacienta do oxygenátoru. Následně je krev okysličena a po zbavení se oxidu uhličitého je pumpována zpět do těla pacienta.

Kouzelný přistroj

Lékaři a další zdravotnický personál zaznamenává i přes počet nakažených a mrtvých dílčí úspěchy. Příběh pacienta, kterému už skoro nebylo pomoci je jedním z takových. „Léčba kyslíkem byla nedostačující, pacient byl připojen na umělou plicní ventilaci, přesto se jeho stav dále zhoršoval a nepomohly ani ostatní speciální postupy,“ popisoval speciální případ primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM) Josef Škola. Proto byl do léčby nasazen oxygenátor, který zafungoval a pacient se dostal z nejhoršího. Na ECMO byl napojen deset dní, než mohl být úspěšně odpojen. „V tuto chvíli je nadále hospitalizován na jednotce intenzivní péče, jeho stav se pomalu zlepšuje,“ říká vrchní sestra KAPIM Hana Oliva.

KAPIM jako hlavní zbraň

Anesteziologické oddělení je jedním z pilířů boje proti koronaviru. Pro pacienty trpící touto nemocí vyčlenili v Masarykově nemocnici 24 lůžek. „Díky spolupráci je možno poskytovat péči systematicky, mít aktuální informace o volné kapacitě lůžek i přístrojovém vybavení, je možno pružně reagovat na aktuální poptávku a navyšovat kapacitu tam, kde je nejvíce potřeba,“ pochvalovala si pro Krajskou zdravotní Hana Oliva.

Prodloužené testování

V souladu s protiepidemickými pokyny pandemického štábu byla ve všech pěti nemocnicích spadajících pod Krajskou zdravotní navýšena doba pro odběry. Provoz je nepřetržitý, testy se provádí celý týden. V Děčíně, Teplicích a v Chomutově mohou zájemci o test chodit od 8:00 až do 16:00. V Mostě začíná odběrové centrum o hodinu dříve, končí se v 15:00. Nejdéle má otevřena krajská nemocnice v Ústí nad Labem, testuje se od sedmi do sedmi. Stále platí stejný formulář žadatele o provedení testu, ať už je to na popud obvodního lékaře, hygienika nebo jako samoplátce.

Adresa: www.kzcr.eu/testcovid
Více info: https://www.kzcr.eu/cz/kz/

Slovníček pojmů
EMCO – Extrakorporální membránová oxygenace. Je metoda umožňující dočasně nahradit funkci plic, srdce nebo obojího. Krev je vedena kanylami z těla pacienta do oxygenátoru, kde dochází k jejímu okysličení a odstranění CO2 a následně pumpou čerpána zpět do pacienta.
KAPIM – Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny.

Autor: