Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

V Ústí se vybírá ředitel zoo. Fejkova originální vize zaujala lidi v diskusi

10. 06. 2021

zdroj fota: oficiální facebookový profil Petra Fejka

Ústí n. L. – Dvě odlišené koncepce, dva uchazeči, ale na konci může být pouze jeden vítěz a jeden poražený. Vedení města v Ústí nad Labem dalo k dispozici diskuzní portál občanům, aby se vyjádřili o budoucnosti zoologické zahrady. Petr Fejk i Ilona Pšenková se shodnou v tom, že je současný stav tristní a je potřeba v zoologické hodně práce.

Oba uchazeči už předstoupili před ústecké zastupitelstvo, kde prezentovali své vize, kam by zanedbaná zoo v Ústí nad Labem měla směřovat. V úvodním textu na diskuzním fóru města Ústí nad Labem jsou představeny obě koncepce, které se od sebe výrazně liší.

Koncepce Ilony Pšenkové počítá se zachováním velkých ikonických zvířat a postupným přechodem k moderní zoo. Na rozdíl od toho Petr Fejk chce vsadit na interakci zvířat a lidí, dopřát jim svobodu pohybu. V rámci toho plánuje v rámci úspor zrušit chovy těchto zvířat, vytvořit rozsáhlé výběhy s volným pohybem zvířat a návštěvníků a například velkoprostorové voliéry ptáků či amfiteátr.

Odborník Petr Fejk

Po otevření diskuzního fóra se občané vyjadřují ve větší míře na stranu Petra Fejka. Oceňují například jeho úspěchy a zkušenosti z předchozích zoologických zahrad.

Jakub M. zveřejnil následující příspěvek. „Sledoval jsem včera živě prezentaci obou uchazečů a musím se ztotožnit s koncepcí pana Fejka. Ústí přece nemusí chovat zvířata jako tygry, slony apod., za těmito zvířaty mohou lidé do jiných ZOO v republice. Naše ZOO ale musí mít něco, co do ní přitáhne návštěvníky, co bude originální a odlišovat naši ZOO od ostatních. A to je právě koncepce pana Fejka, který navíc dokáže udělat „hodně muziky za málo peněz“. Také se mi líbí jeho myšlení ohledně zvířat a jejich důstojné životě. Budu držet palce, aby byl zvolen právě on.“

ČTĚTE TAKÉ
Primátor Ústí Nedvědický: Máme podezření, že výběrko na ředitele ZOO bylo domluvené

Právě zlepšení podmínek pro zvířata rezonuje na portálu města nejčastěji. „Opravdu nepotřebuji vidět a dětem ukazovat chudáka leoparda zavřenýho v betonovým akváriu, samotnýho slona nebo orangutana. Rád navštívím sympatickou ZOO s otevřeným prostranstvím zvířat ze stejného biotopu, lehkou ZOO bez betonu a klecí,“ uvedl Martin Kuneš.

Pozor na Fejka

Na webu zaznívá i kritika koncepce velkých areálů a výběhů, pro které není podle diskutujících ústecká zoo vhodná. Řada občanů by chtěla zachovat trend zoo jako tomu bylo v její minulosti a rádi by se přišli podívat na zvířata, která jinde v okolí neuvidí.

Jeden ze 124 příspěvků Petra Fejka tvrdě napadá, sám kandidát si ho umístil na svůj oficiální facebookový profil. Autor příspěvku nabádá k opatrnosti a má za to, že v případě vítězství Petra Fejka by se zoo změnila v zábavní centrum.

„Koncepce pana Fejka mě celkem děsí! Mám pocit, že chce za každou cenu někde realizovat zábavní park „projekt Park Orbis Pictus“. Tento projekt byl zatím všude odmítnut. Tak snad budou mít v Ústí rozum a nedovolí ze zoologické zahrady udělat takovou záležitost. Chceme vidět v zoo tzv. ikonická zvířata a ne atrakce,“ napsala uživatelka Jana.

Zdroj: oficiální profil Petra Fejka

Možnost přidávat příspěvky je do 14. června. Tomu musí předcházet registrace, které ale není na konkrétní osobu, proto se veskrze jedná o anonymní příspěvky. Vedení města přihlédne k názorům občanů při výběru vhodného kandidáta.

Autor: Jiří Šlaj