Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

V Ústí odbavili už 20 tisíc uprchlíků

05. 11. 2022

zdroj fota: oficiální web Ústeckého kraje

Krajské centrum pro uprchlíky v budově bývalého rektorátu je v provozu třikrát týdně, o rozšíření provozní doby kraj neuvažuje, přestože příchozích je před zimou o něco více než v létě. Příspěvek na ubytování uprchlíků v ubytovnách, penzionech či hotelích se od listopadu zvýšil o 100 korun na 300 korun na osobu a den. Důvodem je zdražování energií a začátek topné sezony. Uprchlíci bydlí například v ústeckém hotelu Vladimír, kde jim je k dispozici další materiální pomoc a také lidé, kteří zprostředkovávají informace o práci nebo školských zařízeních.

Na vyšší podporu mají nárok od listopadu také další poskytovatelé ubytování, a to na 350 korun místo dosavadních 250 korun na osobu a den. Ústecký kraj zatím zpět od státu z proplacené částky dostal 90,8 milionu korun. Zastupitelé nyní zvýšili o 20 milionů korun krajskou centrální finanční rezervu, aby peníze stačily do konce roku. „Ministerstvo financí neposílá peníze obratem. Je tam nějaká prodleva a těch ubytovatelů je tolik a ty částky jsou tak vysoké, že musíme navýšit fond pro mimořádné události na celkových 120 milionů korun. Prostředky budou stoprocentně státem refundované,“ uvedl Růžička.

Hasiči na jaře připravovali jako nouzové ubytování pro uprchlíky například tělocvičnu na ústeckých vysokoškolských kolejích. Nakonec ji nevyužili. Přístřeší našli lidé prchající před válkou na internátech, v hotelech a penzionech a také u soukromníků.

Zdroj: ČTK

Autor: redakce