Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

V Ústí navazují na bohatou tradici. „Cyklistika je tvrdý sport, ale člověka do života naučí,“ řekl Vladimír Kříž z UCC

11. 10. 2021

zdroj fota: oficiální profil UCC

Ústí nad Labem – Příznivých podmínek, které cyklistika v Ústí nad Labem má, se snaží plně využít oddíl vystupujících pod zkratkou UCC (Ústecké centrum cyklistiky). Teprve ve své druhé sezoně už dosahují svěřenci trenéra Vladimíra Kříže na umístění v popředí a dělají krajskému městu dobrou reklamu.

„Obecně je cyklistika jeden z nejtvrdších sportů, ale vede k samostatnému rozhodování a odpovědnosti vůči sobě i ostatním,“ řekl trenér oddílu UCC Vladimír Kříž.

Jak se zatím mladému oddílu daří?

Skončená sezona byla naší druhou plnohodnotnou, kterou jsme absolvovali. Jak příprava, tak i vlastní závodění bylo zasaženo vším okolo kovidu a opatřeními s tím spojenými. Neustále se nám měnily podmínky tréninku, přesouvaly se závody. I proto byla sezona těžká jak pro závodníky, tak i pro realizační tým a rodiče. Přesto všechno musím hodnotit skončenou sezonu za úspěšnou napříč všemi kategoriemi.

Čemu se konkrétně v UCC věnujete?

Náš tým se soustředí na závodní vrcholovou cyklistiku a to jak na silnici, tak i v terénu. Cílem je závodit na nejvyšší úrovni a to je v České republice ČESKÝ POHÁR. Naší vizí je vychovávat závodníky jak pro silniční peloton, tak pro závodění na horských kolech. Vrcholem našeho závodního roku je vždy mistrovství republiky v mládežnických kategorií.

Jaké úspěchy jste v letošní sezoně zaznamenaly?

Ano, máme už se za krátkou dobu čím pochlubit. Mezi hlavní úspěchy našeho týmu v letošní sezoně patří umístění na stupních vítězů na MČR Ivy Kovaříkové a Terezy Stehlíkové. Dále pak umístění našich juniorů na společném MČR se Slovenskem Chýleho a Horáčka v závodě jednotlivců. Kluci skončili v první desítce, což už je dobrý signál jejich trénovanosti. Povedla se nám časovka družstev, kde jsme skončili na pátém místě. Nesmím zapomenout na naše žáky, kteří byli na mistrovství poprvé. Vilk a Kalaš si proklestili v časovce dvojic cestu do nejlepší desítky.

Kdo konkrétně patří mezi možné budoucí naděje UCC?

Mezi naše největší talenty paří již stabilně od žákovských kategorií Iva Kovaříková, která je zároveň členkou širší reprezentace horských kol a junior Filip Chýle, který by rád na konci příští sezony přestoupil do některého z českých profesionálních silničních týmů. Další talenty máme i napříč ostatními kategoriemi, ale zatím se to tvoří a je zbytečné předbíhat. Budeme rádi, když je to bude i nadále naplňovat, bavit a někam to dotáhnou.

Jaký druh sportu cyklistika je?

Cyklistika je jeden z nejtvrdších sportů. Trénuje se v plném provozu, závodí se ve velmi vysokých rychlostech, tudíž je i svým způsobem nebezpečná a plná pádů, odřenin, někdy i zlomenin. Ale je to sport, který závodníky zoceluje, vede samostatnému rozhodování a odpovědnosti vůči sobě i ostatním.

Co je potřeba k tomu, aby to člověk na kole někam dotáhl?

Musí hlavně sám chtít, určovat si každý rok nové vyšší cíle, věnovat se tréninku na sto procent. Dbát o své zdraví a na závodech být vidět a chtít aktivně závodit – je to jednoduché a zároveň složité, prověřeno zkušenostmi generacemi, ale funguje to. Jedním z tradičních hesel cyklistiky je , že když závodník trénuje, formě se neubrání (smích).

Byla v minulosti ústecká cyklistika vidět?

Naším dlouhodobým cílem je navázat na úspěchy zejména silniční cyklistiky v Ústí. Ti starší si pamatují na Spartak nebo Prefu a jména trenéra Majera a závodníky Adámka, Ponížila, Pekárkovou a další, kteří byli i v reprezentaci ČR a byli úspěšní i v mezinárodním měřítku.

Jak je obtížné provozovat cyklistický oddíl v Ústí nad Labem?

Ústí má perfektní zeměpisné podmínky pro trénink cyklistiky, máme podporu města Ústí nad Labem v rámci dotačních titulů. Jelikož je provozování cyklistického týmu finančně náročné, tak je potřeba i podpora sponzorů, kterým touto cestou děkujeme.

Autor: Jiří Šlaj