Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

V Roudnici se chystá rekonstrukce nádraží. Spolkne stamiliony, proměnou projde i podchod

12. 08. 2021

zdroj fota: wikipedie.cz

Roudnice – Při stavbě nádraží v Roudnici se v polovině 19. století musely bourat historicky cenné budovy. Přesun celého komplexu blíže k centru byl zapříčiněn levnějšími pozemky. Původně měla stát drážní budova nedaleko Bezděkova. Nádraží z roku 1850 projde výraznou obměnou, nově bude bezbariérové a s výtahy na nástupiště. 

Investice do rekonstrukce roudnického nádraží se budou pohybovat v řádu stovek milionů. O stavbu se postará sdružení firem Chládek & Tintěra a Monzas, které získalo zakázku na přestavbu nádraží. Správa železnic (SŽ) zaplatí za úpravy 344,6 milionu korun. 

Stanice byla vybudována jakožto součást trati společnosti Severní státní dráha spojující Prahu a Drážďany. Železnice zde lemuje levý polabský břeh, stavba si tedy vyžádala demolice starých budov v této lokalitě. Prvního června 1850 byl s roudnickým nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Prahy do Lovosic, odkud roku 1851 mohly vlaky pokračovat do Podmoklů a na hranici se Saskem. 

Informace je volně dostupná v registru smluv. Rekonstrukce zahrne možnost použití výtahů při vstupu na nástupiště. Stávající úrovňová nástupiště nahradí jednostranné ostrovní nástupiště, rovněž s novým výtahem a schodištěm. Obnovou projde i podchod a jeho konstrukce. Pro větší pocit bezpečí projde modernizací i osvětlení a na pořádek bude dohlížet kamerový systém. 

V souvislosti s výstavbou nového nástupiště a uspořádáním kolejí se také upraví trakční vedení a stávající zabezpečovací zařízení. Rychlost průjezdu stanicí zůstane na 130 km/h pro klasické soupravy. Termín skončení prací je stanoven na listopad roku 2022. 

ČTĚTE TAKÉ
Novinky z kraje: V Libochovicích se točí "sexy" Nebezpečné známosti. Školy obdrží nové antigenní testy
Autor: Jiří Šlaj