Dnes

  • Středa 30. listopadu 2022
  • Svátek má Ondřej

V osm nezavřeme! Jasný vzkaz teplických hostinských vládě. Knor: My v kultuře to máme „jednodušší“

14. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora

Ústecko – Nesouhlas s vládními opatřeními, která jsou vydána v souvislosti se šířením koronaviru, dala najevo skupina restaurací z Teplicka. Bouří se proti dalšímu omezení provozu podniků s gastronomickými službami, které mají být po osmé hodině večerní zavřeny. Ve svém jednání chtějí pokračovat i v dalších dnech.

„My majitelé níže jmenovaných restaurací z Teplic a okolí nesouhlasíme s nesystémovými opatřeními vlády omezujícími provoz restaurací,“ píše se v oficiálním vyjádření prostestujících. Stěžujícím se nelibí především to, že i přes dodržování hygienických opatření jsou restaurace mediálně dehonestovány a označovány za viníky zhoršující se situace epidemie.

„Stali jsme se obětním beránkem chaotických rozhodnutí naší vlády. Proto se připojujeme k výzvě pivovaru Malý Janek a ostatních restauraci,“ píše se v prohlášení teplických restaurací. Na protest odmítají uzavřít v 20:00 a vyvěšují státní vlaku republiky.

Jaké jsou hlavní argumenty provozovatelů podniků?

Narvané supermarkety před vánočními svátky, kde se kumuluje značná část nakupujících na malém prostoru. Provozovatelům také vadí, že by měli už v osm hodin uzavřít své podniky. „Pro někoho se může zdát, že se jedná o pouhé dvě hodiny, ale pro nás to jsou nejdražší hodiny naší provozní doby,“ upozorňují v prohlášení.

Nepochopení u vlády

Že je situace natolik vážná potvrzuje řada provozovatelů napříč Ústeckým krajem. „Naši situaci nemůžou chápat jak ministři, kteří mají své platy a během epidemie nepřišli ani o korunu ze svého platu, tak ani organizace financované ze státního rozpočtu,“ přidávají kritiku nařízení a nedostatečné kompenzace pro obor podnikání v gastronomii.

Pootevřeno, polozavřeno

K tématu uzavřených restaurací se vyjádřil na sociální síti oblíbený bavič Miloš Knor. „Vůbec nezávidím restauratérům a restauratérkám, ani obchodníkům a obchodnicím, že se jim neustále mění podmínky, kdy mohou mít pootevřeno.  My v kultuře a zábavě to máme jednodušší. Nás obětovali navždy a už se s námi ani nepočítá. Nemusíme řešit ani odškodnění. Žádné není. Ale ta hromada zachráněných mě hřeje u srdce,“ napsal na svůj facebookový profil oblíbený bavič Miloš Knor.

Svůj pohled na věc zveřejnila na sociální síti i sládková minipivovaru Monopol Martina Valterová. „Pracovala jsem 25 let ve velkém pivovaru a když jsem přecházela do malého v gastro sektoru, nikdy mě nenapadlo, že budu bojovat o záchranu pivovarství. .Já sama situaci covidovou určitě nezlehčuji, právě naopak. Ale když vidím naši prázdnou restauraci a pak jedu narvanou hromadnou dopravou.“

Autor: