Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

V Mukově a Teplicích pietou uctili památku amerických letců sestřelených během 2. světové války

25. 07. 2020

Pietním aktem u pomníků v Mukově a na Písečném vrchu v Teplicích uctili v sobotu památku amerických letců sestřelených 21. července 1944 nad Teplickem. Květinový věnec Ústeckého kraje přijel k pomníku v obci Mukov položit hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Pietní akt, který dopoledne započal u památníku sestřelených amerických letců v Mukově, pokračoval vzpomínkovou akcí u pomníku americkým letcům v Teplicích na Písečném vrchu. Organizátory byly Severočeský letecký archiv Teplice, z. s., Jednota Československé obce legionářské Teplice, Český svaz bojovníků za svobodu a město Teplice společně s místními obecními samosprávami. Součástí akce k 76. výročí Dne amerických letců byl tradičně průjezd „Konvoje osvobození“ v podobě historických vojenských vozidel z druhé světové války.

Kromě hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka u pomníku v Mukově za hojné účasti místních obyvatel promluvila i starostka obce Hrobčice Jana Syslová a armádní atašé Velvyslanectví USA plk. Roger Bowman. Mluvčí vzdali hold památce padlých letců, připomněli hrůzy války a ocenili spolupráci obou zemí při obraně demokracie a svobody.

Při náletu dne 21. července 1944, který provádělo 143 amerických bombardérů 15. letecké armády USA ze základen v jižní Itálii, byly nad zdejším regionem a nejbližším okolím sestřeleny čtyři bombardéry. Jeden se dle historiků zřítil u Křížatek, dva do ulic města Teplice a další nedaleko obce Mukov na Bílinsku. Při těchto haváriích nebo těsně po nich zahynulo celkem 28 letců, přičemž v Teplicích byli lynčováni davem místních obyvatel. V Oseku byl jeden letec zastřelen.

Památník v Mukově byl postaven v roce 1999 a v roce 2012 ve spolupráci se studenty Akademie výtvarných umění v Praze byl navržen jeho nový vzhled nazvaný Křídlo, jehož autorem je Lukáš Nývlt. Památník se nachází u barokního kostela svatého Prokopa z roku 1760.

Autor: