Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

V Kadani očkovali mimo pořadník. Ministerstvo prošetřilo kauzu

16. 04. 2021

Facebook Nemocnice Kadaň

Začátkem března tohoto roku se objevila informace, že nemocnice v Kadani naočkovala proti nemocni Covid-19 ty, kteří na vakcínu neměli zatím nárok. Naočkováno bylo přes 4 tisíce vakcín a mezi očkovanými byli i osoby mladší 70 let. Ředitel nemocnice se tehdy hájil velikou dodávkou vakcín od společnosti AstraZeneca, kterou bylo potřeba rychle vyočkovat. Nařčená nemocnice pochybení odmítá, Ministerstvo zdravotnictví tvrdí opak. 

Kontrola ministerstva zdravotnictví potvrdila spekulace v nesrovnalostech v rámci podávání vakcín lidem i nad 55 let, nešlo o malá čísla. „Lidí mladších 55 let bylo podle zveřejněných informací naočkováno v Kadani 1400. Je celkem zřejmé, že ve velkém počtu se očkovaly osoby, které být vůbec očkovány neměly. Prostě přijeďte, kdo chcete, a naočkujeme, vše mimo rezervační systém,“ reagoval tehdy předseda praktických lékařů Petr Šonka.

Proč k tomu došlo?

Důvodů podání více vakcín bylo několik. Jedním z nich je již zmiňovaná potřeba udat dávky dříve, než dojde k jejich znehodnocení. Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller zas tvrdil, že problém nastal v rezervačním systému, který dovolil registraci i těm, kteří na to zatím neměli mít právo. Nejvíce obhajoval kroky nemocnice samotný ředitel, Petr Hossner. Tvrdí, že věková bariéra šla stranou tehdy, kdy zbylými vakcínami proočkovávali pedagogy, hasiče, policii a pedagogy. Trvá tedy na tom, že v nemocnici nedošlo k žádnému chybnému jednání. V době, kdy toto očkování proběhlo nebo vládou ještě povoleno. 

Ministerstvo zdravotnictví uznalo chybné jednání nemocnice, co se ale přesně stalo, není známo. „Ve spolupráci s krajem a krajským koordinátorem jsme situaci řešili tak, aby se podobné nesrovnalosti už neopakovaly, ale aby zároveň nedošlo k poškození řádně registrovaných osob,“ informovala média mluvčí MZ Barbora Peterová.

Nemocnice Kadaň je k dnešnímu dni na druhém místě v největším počtu vykázaných očkování, a to po Ústí nad Labem. Od 12. ledna, odkdy má nemocnice vakcíny k dispozici, naočkovala přes 14 000 dávek. V rámci celého Ústeckého kraje dostálo první dávky vakcíny přes 23 % obyvatel, což není ani polovina z požadovaného cíle, 60 %.

Autor: