Dnes

  • Pátek 20. ledna 2023
  • Svátek má Ilona

V Kadani funguje prostupné bydlení. Kulhánek by ho rád používal v celém kraji

30. 09. 2020

Kadaň – Do boje proti obchodu s chudobou vytáhl starosta Kadaně Jiří Kulhánek. V praxi už řadu let uplatňuje systém prostupného bydlení, který pomohl desítkám lidí začlenit se do běžné společnosti. Celou situaci by ještě zlepšila změna zákonů, která je na stole a čeká se na její projednání v Poslanecké sněmovně. Pokud se podaří legislativní změny prosadit, Ústecký kraj si v otázce sociálně slabých občanů oddechne, tvrdí v rozhovoru pro naseustecko.cz Kulhánek. 

V televizní debatě lídrů kandidátek jste nabízel možnost řešení bydlení pro sociálně slabé obyvatele. Na jakém principu funguje?

Jedná se o tzv. princip prostupného bydlení, které je již vyzkoušeno v některých městech v ČR a také v  zahraničí. Sociálně slabý a problémový člověk dostane v první fázi možnost se ubytovat v nejnižším stupni bydlení, což je v podstatě holobyt ve vyloučené lokalitě. Má možnost spolupracovat se sociálkou, dluhovou poradnou a podobně. Cílem je, aby se postupně dal dohromady a dokázal se o sebe postarat sám. Sociálka mu sežene práci, poradí, jak postupně umazat dluhy, prostě pomůže do začátku ve všech oblastech včetně docházky dětí do školy. Pokud se podaří tomuto člověku postupně se propracovat z nejhoršího, má práci, stará se o děti, splácí dluhy a chová se slušně, může prostoupit do tzv. druhého stupně, který je rovněž ve vyloučené lokalitě, ale již v bytě plně vybaveném, jako běžné byty ve městě. I zde se stále s takovým člověkem pracuje, aby získal trvalé pracovní návyky, postaral se o rodinu, nedělal dluhy a mohl se zařadit do běžné společnosti.

Co následuje v další fázi?

Když se toto daří, může postoupit do tzv. třetího stupně, a to je již ve městě, kde se zařadí mezi běžnou populaci. Tento prostup se nám podařil již v desítkách případů a funguje to poměrně úspěšně, téměř z 90%. Pokud by takový člověk ale např. ve třetím či druhém stupni nedodržoval co má, vrací se zpět do prvního stupně, do holobytu. Proto je zde velká motivace udržet se a pracovat na sobě. Je to jedna z mála cest, jak řešit poměry ve vyloučených lokalitách. Není to řešení ze dne na den, trvá to déle, ale funguje a v drtivé většině případů trvale.

Jak v Kadani postupujete, když mají žáci ze sociálně slabých rodin problémy s docházkou? Otázku bych upravil na dotaz, jak zajistit alespoň minimální vzdělání pro děti ze sociálně slabých rodin.

Děti ze sociálně slabých rodin mají často problém dokončit jakékoliv středoškolské vzdělání nebo se vyučit. Problémy jsou i s docházkou, v tom patří kraj mezi poslední v ČR a je to především nedůslednost a nezájem ze strany rodičů. V Kadani jsme pro hůře vzdělavatelné žáky zajistili v rámci jedné ze středních škol (zemědělka) obory zedník, zahradník, zámečník a další, kam se s pomocí neziskovky, školy, města a hlavně spolupráci s rodinou žáka, podařilo vrátit řadu děti z fronty na úřadu práce zpět do školy. Žáci v průběhu studia pracují na opravách chodníků, zábradlí, veřejné zeleně ve městě a získávají tak praxi pro budoucí zaměstnání. A mezi zaměstnavateli je o ně značný zájem. Tito vyučení žáci se pak stávají příkladem pro ostatní a ukazují vrstevníkům, že poctivá práce je lepší než fronta na úřadu práce. Funguje to u nás již asi deset let a výsledky jsou velmi dobré.

Chtěl byste něco podobného aplikovat i na krajské úrovni? Je to přenositelné?

Samozřejmě bych rád obojí výše uvedené aplikoval v rámci celého kraje. Je to jednoduché a levné řešení, které se jakémukoliv městu či obci bohatě vyplatí. Na to se nepotřebuji doprošovat pomoci od státu, obce to dokážou sami. Když se přidá kraj, půjde to ještě lépe.

Mohly by se tím inspirovat i ostatní města v kraji?

Určitě mohou a řada se inspiruje již dnes.

Pomohla by Vám změna dosavadní legislativy? Prosazoval už jste něco podobného na celostátní úrovni?

Pomohla by změna ve dvou zásadních věcech. Jednak dávky na bydlení, umožnit obcím, aby mohly v případě problémových lokalit upravit výši dávky na bydlení podle skutečné potřeby v lokalitě. Tedy zásadně ji snížit, aby byla částka pro klienta pro život dostačující a naopak nebyla tak vysoká, aby se zásadně snížil obchod s chudobou. Tento zákon je již připraven a byl jsem u jeho přípravy. Doufám, že bude brzy přijat. Poté zvýšit nezabavitelné minimum u exekucí, protože jinak zůstane řada nezaměstnaných v šedé ekonomice, dělat na černo a čerpat dávky. Pokud totiž půjde někdo zadlužený do řádného pracovního poměru, hrozí mu, že mu exekutor výdělek zabaví. Takže raději do práce nejde a dělá na černo. To jsou dvě věci, které obce nemohou zařídit. Na to potřebujeme změnu zákona. Ovšem kraj může využít zákonodárné iniciativy a sám tyto návrhy předložit. Jenom musí chtít.

Na kandidátce je s ODS i Křesťanská demokratická unie. Jak si pochvalujete spolupráci. Jaká máte společná témata?

Spolupráce s KDU-ČSL je velmi dobrá, máme shodné názory na rozvoj kraje a na všechny zásadní otázky pro zlepšení života v kraji zejména pro naše děti.

Krajské volby jsou za rohem. Vzkázal byste něco voličům?Aby šli k volbám přes všechny peripetie a volili slušné a pracovité lidi, kteří to myslí s našim krajem dobře a nebojují jen o korýtka.

Autor: